Stridsvagn 103 - švédské kladivo na Sověty

Stridsvagn 103 - švédské kladivo na Sověty
Autor: By Jorchr - Own work, CC BY-SA 3.0|Popisek: Stridsvagn 103
24 / 03 / 2018, 12:30

Tank bez věže Stridsvagn 103 - známý též jako S- tank, je švédský tank z období studené války, který má netradiční design.

Tento tank se vyráběl během studené války a patřil k hlavním bojovým vozidlům švédské armády. Byl mobilní a přesný. S-Tank ale rovněž byl bojovým vozidlem, který neměl věž. Toto na svou dobu odvážné rozhodnutí  však mělo své opodstatnění.

psali jsme: Potvrdené! Turecko používa v Sýrii nemecké tanky Leopard 2A4 (VIDEO)

Tato ,,podivná" konstrukce umožnila tanku dosáhnout poměrně vysoké rychlosti, a to až 60 km/h. Ostatní armády se zaměřily na výrobu zbraní, přičemž se kladl vysoký důraz na palebou sílu. Švédové však šli trochu jiným směrem.

V jejich zájmu byla bezpečnost posádky a ne palebná síla tanku. Ne že by S-Tank postrádal tuto sílu, ale jejich záměrem bylo vyrobit rychle se pohybující a přesný tank, který se dal lehce zamaskovat. Chtěli dosáhnout také momentu překvapení v případě sovětské invaze, což v roce 1960 nevypadalo pro Švédsko jako zcela nereálná varianta dalšího vývoje.

psali jsme: Švédské Gripeny pro Botswanu

Švédsko bylo neutrálním státem a chtělo si neutralitu udržet. Nicméně tato deklarovaná neutralita byla často ohrožovaná nepředvídatelnými akcemi SSSR v letech nejhorších diplomatických vztahů mezi Východem a Západem.

Stidsvagn 103 byl vyráběný od roku 1967 do roku 1971. Celkově se postavilo postavených 290 kusů. Tank nebyl větší než 2,14 metru, a jeho konstrukce představovala ideální podmínky pro maskování .

FOTO: Stridsvagn 103 C. Autor:  Mats Persson – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0.

Rozhodnutí upustit od věže bylo provedeno po prostudování frekvence nehod v druhé světové válce a korejské válce. V obou konfliktech byly tanky zničené nejčastěji poté, co jejich věže dostaly zásah. To dovedlo švédské inženýry k myšlence, že právě výška se stala hlavním faktorem, který tank odhalil. Po důkladném zvážení se švédští designeři shodli na tom, že věž nebude do konstrukce tanku zahrnuta vůbec.

Výzbroj tanku tvořilo 105 mm dělo, a 3 x 7,62 mm kulomet. Posádku pak obstarali tři muži.

Tyto tanky tvořily dlouhou dobu hlavní část švédských obrněných jednotek, nicméně v dnešní době jsou nahrazené moderními a univerzálními německými tanky Leopard 2A5.

 

Zdroje: Wikipedia, YouTube.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace