Autor fotografie: Mil.ru / Publlic domain|Popisek: Su-34
Zatím oficiálně nepotvrzené povolení Ukrajině používat americké a britské střely dlouhého doletu donutilo Rusy stáhnout své letectvo. Kyjev hledá nové cíle pro ATACMS.
V posledních týdnech Ukrajina intenzivně útočila na ruská vojenská letiště za pomoci svých UAV. Způsobila Rusům značné ztráty na leteckém parku, především letounech Su-34 a Su-25. Hlavní příčina je poměrně jednoduchá: jsou to FAB-3000, třítunové klouzavé pumy, se kterými si obránci aktuálně neví rady. FAB-3000 byla původně klasická puma, ale Moskva do její hlavice nainstalovala satelitní naváděcí zařízení, takže je vedená zřejmě systémem GLONASS. Na těle pumy jsou křídla, která umožňují změnu směru. GLONASS umožňuje vysokou přesnost dopadu a puma letí vysokou rychlostí.
Su-34 mimo dosah ATACMS
Právě vysoká rychlost a nepravidelná trajektorie dělají z FAB-3000 těžký oříšek pro protivzdušnou obranu. Ukrajinci zřejmě vůbec nedisponují prostředky, jak ji sestřelit. Jedinou možností jsou Skynexy od Rheinmetallu, alespoň to o nich výrobce tvrdí. Ty jsou však stacionární a Kyjev má k dispozici jen dvě baterie. Bomba je zřejmě velmi těžko zachytitelná na radarech. Puma dokáže prorazit pancíř až čtyřicet metrů od místa výbuchu a dosah výbuchu pumy je o poloměru 260 metrů. Rusové ji používají i na ukrajinská města. Problém spočívá v tom, že původní instalace byla jen na strategických Tupolevech Tu-22, jenže Kreml postupně upravil také Su-34 pro jejich použití.
Su-34 nalétávají s pumou několik desítek kilometrů za frontou, protože FAB má dosah až 70 kilometrů. Sestřelit nosič je proto pro Ukrajinu téměř nemožné. Zřejmě se tedy jedná o hlavní příčinu masivních útoků na ruská letiště, protože Kyjev jinou obranu proti FAB-3000 nemá. Bomby mohou být nejspíš také důvodem vysoké ukrajinské diplomatické aktivity za možnost použití třeba ATACMS na ruském území. Jenže podle Defence Express Rusové tentokráte reagují ihned a stáhli své letectvo mimo dosah amerických balistických raket, tedy tři sta kilometrů od Ukrajiny. To je velký rozdíl oproti minulosti, protože při prvním nasazení nechal Kreml v dosahu ATACMS třeba své Alligatory Ka-52. Tato chyba stála Rusy hodně.
Podle DE má být mimo dosah ATACMS až devadesát procent Su-34. Ukrajina už aktuálně zřejmě vůbec nemá způsob, jak FAB-3000 zastavit. Zároveň ovšem zřejmě v souvislosti s blížícím se povolením používat rakety dlouhého doletu na ruském území začala hledat nové cíle především pro ATACMS, Storm Shadow a SCALP-EG. Aktuálně probíhá rozsáhlá diskuze o tomto povolení, neoficiálně se ovšem tvrdí, že Ukrajinci mají zelenou. Putin vyhlásil další červenou čáru a sdělil, že takovouto situaci bude brát jako přímé zapojení NATO do konfliktu na Ukrajině. Reuters píše o poměrně rozsáhlých jednáních v americké administrativě ohledně použití ATACMS na ruském území.
Su-34 budoucností ruského letectva
Ukrajina tedy zřejmě chce aktuálně využít ATACMS proti ruským vojenským velitelským a kontrolním uzlům, skladům pohonných hmot a zbraní a soustředění jednotek. Jedná se o celkem logickou volbu se snahou otupit ofenzivní snahy Rusů na Ukrajině i v Kurské oblasti. Otázka zní, co udělá stažení Su-34 daleko za frontu. Letadlo patří k tomu nejmodernějšímu, co Rusko má. A Kreml schopnosti letadla zřejmě z hlediska zbraňového vybavení stále nedokáže využít. Su-34 je považované za velmi nebezpečné letadlo, které může být vysoce účinné proti pozemním cílům. Rusové vyvíjejí typ pro elektronický boj s modulem L700 Tarantul, jenž poskytne krytí letce letadel. Další verze by měla být sledovací a průzkumná. Je zjevné, že Su-34 se stane páteřním letadlem letectva Ruské federace.
Přestože je Su-34 označovaný jako víceúčelový stíhací letoun, je opravdu velký. Prázdné letadlo váží 22,5 tuny a ve vzdušném souboji proti Gripenu by neměl vůbec šanci. Jenže klasické vzdušné souboje ustupují do pozadí. V drtivé většině případů se piloti kvůli střelám nikdy neuvidí. Nutno podotknout, že letadla jsou mimo dosah ATACMS, ale mimo dosah UAV nejsou. Ukrajinci se zřejmě budou dál snažit napadat ruská vojenská letiště s drony, ale budou mít pozici výrazně těžší.