foto: GoodFon / Public domain/Su-57
Na právě začínajícím veletrhu Aero India 2025 se na poslední chvíli rozhodl Kreml vystavit své Su-57. Když to Američané zjistili, okamžitě zrušili prezentaci F-35 a příjezd delegace z Washingtonu.
Ne, nejedná se o žádný úprk Lockheed Martin nebo americké administrativy. V žádném případě. F-35 vě většině faktorů Su-57 předčí. Jedná se o nekompromisní pokračování amerického lobbingu proti ruskému vojensko-průmyslovému komplexu. Indie je tradičně největším odběratelem zbrojního vybavení Ruska. Jen aktuálně se jedná Su-30SM, T-90S a ruské korvety. Washington, a nutno říci, že velmi úspěšně, působí proti prodeji ruských zbraní do řady zemí světa. A Kreml k tomu přispívá svou stupidní akcí na Ukrajině, která soustavně vyvolává velkou nejistotu potenciálních kupců ohledně kvality ruských zbraní.
Už i Alžír se Rusku vzdaluje, avizovaným Su-57 navzdory
V médiích téměř zapadla zpráva o únorové zbrojní dohodě mezi USA a Alžírem. Ten sice nedávno avizoval nákup ruských Su-57 a stal by se tím prvním zahraničním uživatelem těchto letadel rádoby páté generace, ale ISW o dohodě informuje v tom smyslu, že se jedná o snahu Alžíru diverzifikovat svou závislost na Moskvě. Kromě toho, že touto objednávkou vyvolal v konkurenčním Maroku zájem o americké F-35 za podpory Tel Avivu, zřejmě zintenzivnil tlak USA na dodávky zbraní z Ruska. Alžír je totiž dlouhodobě po Indii v odběratelském řetězci Ruska číslo dvě.
Dohoda Washingtonu s Alžírem je poměrně zásadní záležitost a žene Moskvu ještě více do kouta. S Indií to v poslední době také není žádná hitparáda. Jedním ze zásadních pilířů dohody mezi Dillí a Moskvou jsou fregaty třídy Talwar. Poslední z nich, INS Tushil, je opravdu zajímavý kousek. Rusko muselo podle Naval News nechat dohodnout Indy s Ukrajinou o poskytnutí plynových turbín, Kreml by dohodu jinak nesplnil. Fregata má navíc stále více indických komponentů a to těch klíčových jako jsou třeba radary, jak upozorňují EurAsian Times.
Aero India 2025 a stažení F16 a F-35
Jenže součástí dohody jsou i Su-30SM, MiG-29 a T-90S. A dodávky váznou. T-90S se přímo objevují na frontě a Indie zrovna spokojená není. Dlouhodobě vyvíjí vlastní technologie, které budou Kreml postupně vytlačovat. A k tomu zásadním způsobem přispívá lobbing USA. Američané tedy podle WPtech okamžitě po informaci, že na Aero India 2025 míří Su-57, zrušili prezentaci svých F-35 a F-16. Krok, který má jasné Dillí sdělit, že Kreml ne. Ohledně Su-57 se jedná teprve o druhou prezentaci letadla v zahraničí. První byla Airshow China 2024, kde letadlo podle Forbesu sklidilo celkem oprávněný posměch.

Katastrofa Su-57 v Číně
Kreml přímo na letiště poslal prototyp, jehož dílenské zpracování bylo doslova katastrofické. F-35 je občas terčem kritiky, ale nikoho nenapadne se mu vysmívat jako se Číňané vysmáli Su-57 při prezentaci. Indie již v minulosti odmítla participaci na Su-75 Checkmate a nákup Su-57 nezvažuje. Přesto se Moskva snaží letadlo prodat, ačkoliv stále není ani v sériové výrobě. Rusové zřejmě nejsou schopni přesné laserové kalibrace zařízení pro automatickou výrobu komponentů, které musí kvůli stealth perfektně sedět. Pověst Su-57 je už tak poškozená, Rusko letadlo do boje vůbec pro jistotu neposílá, že už se pomalu stává neprodejným.
Aero India s Su-57, ale bez předvedení F-35
Defence Express zmiňuje zájem Indie o Su-57 a odstoupení Indů od smlouvy v roce 2018. A je třeba upozornit, že ještě ani Alžírsko koupi letadla oficiálně nepotvrdilo. F-35 je pravým opakem. V obchodní úspěšnosti mu může konkurovat snad jen francouzský Dassault Rafale. Zájem o letadlo je veliký. A nebrzdí ho ani velmi vysoké náklady na udržitelnost. Koneckonců Česká republika je jedním z kupců. Moskva zoufale potřebuje něco prodat. Propad v exportu zbraní je opravdu velký, Rusové spadli až za Francii, která má úspěch s Rafale, CAESAR a ponorkami Barracuda. Propad Rusů v posledních letech činí až polovinu. Nejde jen o ušlý zisk, ale i o důvěru. A omezení aktivity Američanů na Aero India 2025 s F-35 deklaruje jasný protiruský tlak i nadále. Ne, s Kremlem to vypadá stále hůře.
Tagy