Ruský Su-57 versus F-47 jako mateřská loď dronů. Jen chiméra

Ruský Su-57 versus F-47 jako mateřská loď dronů. Jen chiméra
foto: newsinfo.ru / Public domain /Su-57

Trumpův sen F-47 by měl ovládat až tisíc kolaborativních dronů. Ruská státní média začala psát o Su-57 jako o mateřské lodi pro UAV. U F-35 je snaha o totéž.

Trend letadel šesté generace je zcela jasný. Ovládání značného množství dronů. Aktuálně se v tomto ohledu samozřejmě hovoří o realizaci konceptu NGAD, tedy F-47, kterou dostal americký Boeing. Lockheed Martin se svými F-35 nechce zůstat pozadu a plánuje takzvanou verzi Ferrari, která by podle Breaking Defence měla být verzí 5+ a ovládat stejné množství kolaborativních dronů jako F-47, ale vzhledem k tomu, že by převzala technologie z NGAD a F-35 by se stala z 80 % letadlem šesté generace za poloviční cenu. Putin nechce zůstat pozadu a vedle loajálního wingmana S-70 Ochotnik by Su-57 měl být také mateřskou lodí dronů.

Su-57 a kolaborativní drony

 

Když se Ukrajincům podařilo při zkouškách Su-57 sestřelit jeho loajálního wingmana S-70 Ochotnik, zjistilo se, že je to plastová hračka prakticky bez jakékoli senzoriky a vybavení. Propagandou vyzdvihovaný dron rázem zmizel ze státního tisku. Aktuálně s v Rusku píše o Su-57 jako mateřské lodi kolaborativních dronů. Je zcela nepochybné, že se jedná o reakci na západní trendy především okolo F-47 a F-35. A to navzdory doslova tristní situaci kolem klíčového ruského Suchoje údajně páté generace. Respektovaný Defence Blog píše o tom, že Kreml začal Felony nasazovat častěji a sofistikovanějším způsobem. Jeden Su-57 kryje se střelami vzduch vzduch R-77M druhý Suchoj. Ten pálí střely s plochou dráhou letu Ch-69 na ukrajinské území. Pochopitelně vše v ruském vzdušném prostoru.

F-47 studie

Su-57 jako mateřská loď dronů

 

V souvislosti s tím Rusové tvrdí, že Ch-69 je ve verzi Su-71K, což by měl být hybrid mezi dronem a střelou s plochou dráhou letu. V zásadě tedy něco, o co se Ukrajinci pokouší už několik let a otázkou je, zda Flamingo není výsledek. Su-71K má být hůře detekovatelná a schopná velmi vysoké manévrovatelnosti. Pokud ji tedy ovládá pilot, v zásadě by to mohl být začátek cesty k Su-57 jako mateřské lodi kolaborativních dronů. Jenže na druhé straně je nějaká realita. Kreml stále nemá Su-57 ani v sériové výrobě a vyhlášení na počátku roku o přesunu výroby zatím nejsou vidět v počtu dodaných kusů. Letos se zatím zřejmě jedná jen o dvě letadla.

Indie odmítla F-35

 

Kreml se až zoufale snaží prodat Felony Indii. Nabídku učinil luxusní. V zásadě plnou lokalizaci letadla a to za použití indické avioniky. A zde je klíč. Ani Indové zatím nemají komplexní avioniku, která by byla schopna čelit čínské a západní provenienci, Tejas je důkazem. Ruská nabídka je na stole už mnoho měsíců bez odpovědi. Nové Dillí sice odmítlo americkou nabídku na F-35, především z toho důvodu, že by Washington neumožnil výrobu v zemi, ale může se jednat jen o vyjednávací taktiku. Indové zcela selhali při nedávném útoku na Pákistán a vědomí potřeby těch nejlepších technologií je velké. Už jen ve srovnání s čínskou J-10C.

F-35

F-47 jako vysoce sofistikovaný systém

 

A to vědomí úzce souvisí s totálním poklesem konkurenceschopnosti ruských zbraní nejen v konfliktu na Ukrajině, ale selhání S-300PM2 v Íránu, Pancir-S1 v Iráku. A vědomí toho, že investice do F-47 jsou opravdu rozsáhlé a technologicky se bude jednat o špičkový letoun, kterému se Lockheed Martin s F-35 snaží konkurovat už teď. Ze všeho plyne, že Rusko má obrovské problémy s kvalitní avionikou. Prakticky ve všech ruských modernizaci včetně pozemní techniky se nachází západní komponenty. Snad nejznámější případ je zaměřovač Sosna-U pro T-90M. V rámci sankcí tam musí Rusové dávat své komponenty. Jsou mnohem méně kvalitní.

Podle NSJ Putin věří, že Su-57 je stále jeho superzbraní. Tvrzení o Felonu jako o mateřské lodi dronů je jasnou reakcí především na F-47, jehož tisíc kolaborativních dronů bude opravdu síla. Jenže v souvislosti s celým vývojem je přežitý ruský důraz na manévrovatelnost letadel trochu mimo. Je hezké, že Su-57 má vektorování tahu, F-35A ho nemá, a supercruise, ale vzhledem k moderním trendům by přímý souboj letadel už byl skoro zázrak. Vyhnutí se střele také. Konkurovat F-47 bude asi nad ruské možnosti. Je to tak trochu chiméra. 

Tagy