Hypersonické zbraně pro Su-57 od roku 2027

Hypersonické zbraně pro Su-57 od roku 2027
Autor: Andrei Shmatko, CC BY-SA 4.0|Popisek: Su-57
18 / 12 / 2021, 11:00

Ruský stíhač 5. generace Su-57 bude osazen novým motorem a vybaven rovněž hypersonickými zbraněmi od roku 2027.

Ruský letoun Su-57 bude vybaven novým proudovým motorem Izdělije 30 a od roku 2027 také hypersonickými zbraněmi, uvedl server defenseworld.net. Motor Izdělije 30 o výkonu 176 kN má větší tah, nižší spotřebu paliva a Rusové počítají také s tím, že výrazněji ,,promluví" do citelnějšího snížení provozních nákladů.  

25 letounů z dlouhodobě nasmlouvaných 76 se má výše uvedená skutečnost týkat, potvrdil místopředseda Vojensko-průmyslové komise Andrej Jelčaninov. Ten dodal, že testy s novým motorem, který má letounu propůjčit plný výkon, by měly být dokončeny do roku 2024.

Jelčaninov potvrdil také skutečnost, že Su-57 bude vybaven hypersonickými zbraněmi a pravděpodobně se má jednat o raketu Kinžal, jež má mít dolet až 2 000 km.

Spekulovalo se také o tom, že Su-57 by také mohl být vyzbrojen i hypersonickou raketou R-37M údajně až s dosahem 400 km. Raketa R-37M je modernizovanou verzí střely, která je ve službě od roku 1985. Ta je přes 4 metry dlouhá, její hmotnost činí 600 kg a je vhodná pro větší ruské letouny jako například MiG-31B.

Zabudování střely vzduch-země Kinžal by z ruského pohledu určitě dávalo z dané nabídky smysl, protože vzhledem ke své rychlosti pronikne v podstatě jakoukoliv protiraketovou obranou. Právě raketový motor střely Kinžal může propůjčit podle dostupných informací rychlost až Mach 10. Velkou výhodou Kinžalu ja pak skutečnost, že všech fázích letu je vysoce manévrovatelná.

Hypersonickou výzbroj ruského stíhače 5. generace bude doplňovat také nová hypersonická zbraň, která je právě vyvíjena. Na raketě ,,Ličinka-MD" se pracuje již od roku 2019 a podle dostupných zdrojů jde o protilodní střelu, která je nejméně pětkrát rychlejší než rychlost zvuku.

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace