Nové a rezavé Su-57? Rusové zvyšují jejich nasazení

Nové a rezavé Su-57? Rusové zvyšují jejich nasazení
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Su-57
13 / 09 / 2024, 09:30

Diskutabilní a pečlivě chráněné nejmodernější letadlo Ruské federace, které odmítla Indie a zvolila Rafale. Takový je víceúčelový stealth stíhací letoun Su-57.

I přes veškerou snahu Rusů se Ukrajincům v červnu 2024 podařilo poškodit nebo zničit minimálně jedno Su-57 na vojenském letišti Achtubinsk za pomoci útoku UAV. Moskva doposud nemá sériovou výrobní linku pro výkladní skříň svého letectva a stroje jsou vyráběny prakticky manufakturně. I přesto, že polský WPtech informuje o nové dodávce letounů pro armádu, Kreml disponuje maximálně dvaceti kusy. Takže jeden, některé zdroje uvádí dva, poškozené nebo zničené Su-57 jsou velmi citelnou ztrátou. Nově dodaná letadla by měla být již modernizovaná verze Su-57M s novým řízením letu, motory Saturn AL-51F-1 a vylepšeným systémem řízení misí. Zde je ovšem háček.

Rusové produkují Su-57 velmi ztuha

 

WPtech upozorňuje, že nová letadla jsou místy pokryta rzí a prachem, což ostře kontrastuje s tím, co se prezentovalo severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi. Poláci navíc upozorňují na to, že trysky mají rezavý povlak. Tyto postřehy korespondují se schopností Moskvy vyrábět high-tech produkty. Rusko zjevně vůbec není schopno vyrábět Su-57 alespoň v uspokojivém množství a zaprášená, případně rezavá letadla napovídají, že Moskva má vyrobeny draky a instalovanou vlastní avioniku, ale chybí jí západní komponenty, které jsou pod sankcemi. Takže zcela zásadní otázkou je, v jaké kvalitě jsou nová letadla expedována a zda jsou vůbec schopna bojové činnosti. 

S tím souvisí další zajímavá informace, kterou přinesl Defence Blog. Ten píše o tom, že Rusové v poslední době zintenzivnili útoky se svými Su-57. Role letadel byla dlouho omezená, ale aktuálně se zvýšil počet jejich útoků nad Brjanskem a Kurskou oblastí. Tedy v místech, která Putina v této chvíli velmi pálí. Kyjev zřejmě v Brjansku provádí guerillovou činnost a v ruském Kursku operují nejlepší ukrajinské jednotky. DB informuje o tom, že letouny odpalují Ch-69, což je podzvuková raketa s nízkou radarovou signaturou určená pro ničení menších cílů a to na vzdálenost až 400 kilometrů. To by přesně odpovídalo nasazení Su-57 daleko za frontou a minimalizaci rizika jejich zničení. Raketa měla v červnu 2024 zničit tepelnou elektrárnu u Kyjeva. 

Su-57 má být ruskou odpovědí na americké F-22 Raptor a F-35. Tedy stealth technologie. Ale ta je u Felonů dlouhodobě velmi zpochybňována již jen díky instalaci podvěsů na letadle. Spekulace o kvalitě letadla navíc výrazně podpořilo odstoupení Indie od společného vývoje a upřednostnění francouzských Rafale. Obecně důvěra v ruskou techniku v souvislosti s konfliktem na Ukrajině výrazně padá a ruský export zbraní pomalu umírá. Čína odstoupila od koupě T-90. Malajsie a Alžírsko zásadně lavírují ohledně nákupu ruských letadel. Nutno ovšem podotknout, že USA dlouhodobě velice silně lobují proti ruskému vojensko-průmyslovému komplexu. 

 Su-57

Schopnosti Su-57

 

Podle MWM má mít Su-57 celkem šest radarů, z toho dva ruské radary AESA s aktivním elektronicky skenovaným polem. Letadlo by mělo být schopno sledovat šedesát cílů najednou a Rusové tvrdí, že množství radarů fungujících ve více pásmech by mělo být schopno odhalit F-35 a F-22. Su-57 by měl disponovat raketami vzduch-vzduch R-77, které jsou protějškem amerických AMRAAM s delším doletem. Letadlo má schopnost supercruise, tedy nadzvukový let bez přídavného spalování a má také nejdelší dolet v nadzvukové rychlosti, 1 500 kilometrů. 

Su-57 má laserový systém DIRCM se schopností oslepit přilétající rakety jako jsou AIM-9X nebo AIM-132. Letadlo má vektorování tahu, tedy schopnost změnou polohy trysek měnit směr letu a tím pádem vysokou manévrovatelnost. Velkou předností oproti americkým letadlům je schopnost operovat z provizorních ploch a nízké náklady na udržitelnost. Na papíře vypadá Su-57 velmi dobře, přesto je v Rusku vždy velkou otázkou jaká je realita. A zda stroj má skutečně všechny avizivané dovednosti na uváděné úrovni. Příkladem může být již zřejmě mrtvý projekt Su-75, který byl prezentován s obrovskou pompou. I o Su-57 se tvrdilo leccos a Rusové jich zatím mají s bídou 20. Oproti stovkám F-35 v americkém letectvu.     


 

Tagy článku

-->