Suchoj dodal ruským vzdušným silám první sériově vyrobený stíhač Su-57. Letoun bude testovat hypersonické zbraně

Suchoj dodal ruským vzdušným silám první sériově vyrobený stíhač Su-57. Letoun bude testovat hypersonické zbraně
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Su-57
27 / 12 / 2020, 13:00

Společnost Suchoj dodala ruským vzdušným silám první sériově vyrobený letoun Su-57.

První sériově vyrobený stíhací letoun Su-57 s motorem prvního stupně byl 25. prosince 2020 dodán nejmenované vzdušné jednotce v rámci Jižního vojenského okruhu, informovala agentura TASS. ,,Ruské vzdušně-kosmické síly získaly první sériově vyrobený letoun Su-57. Byl dodán vzdušnému pluku v Jižním vojenském okruhu," uvedla v pátek agentura TASS. Další 4 letouny Su-57 mají být potom dodány v roce 2021. První sériově vyrobený letoun měly ruské vzdušné síly dostat původně již v roce 2019, nakonec se tak stalo o rok později.

Agentura TASS současně uvedla, že stroj bude použit k testování hypersonických zbraní v leteckém centru ve městě Achtubinsk.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu již dříve uvedl, že 22 letounů Su-57 bude dodáno ruským leteckým silám do konce roku 2024. Šéf státní společnosti Rostech Sergej Chemezov na začátku prosince prohlásil, že první Su-57 osazené motorem druhého stupně bude smontováno v roce 2022.

V květnu minulého roku oznámil Vladimir Putin, že 76 letounů 5. generace Su-57 bude pro letectvo pořízeno do konce roku 2028. 76 letounů Su-57 má stát ruskou kasu zhruba 170 miliard rublů (asi 60 miliard Kč) a jedná se tak o největší kontrakt v ruské historii.

Otázkou zásadnější povahy ovšem bude ruská platební schopnost a předpokládané termíny dodání, protože 170 miliard rublů je jednak velmi vysoká částka, kdy se ruská ekonomika potýká s problémy, a jednak zda se stihne dodat ruským vzdušným silám všechny letouny Su-57, jehož vývoj poznamenaly již známé potíže a projekt nabral poměrně velké zpoždění.

Zajímavé je podotknout, že první let Su-57 se uskutečnil již v lednu 2010 a až za necelých 11 let byl dodán ruským vzdušným silám první sériově vyrobený stíhač s motorem prvního stupně. 

 

Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace