Suchoj S-70 Ochotnik - první let ruského stealth dronu na videu

Suchoj S-70 Ochotnik - první let ruského stealth dronu na videu
Autor fotografie: Ruské MoD|Popisek: S-70
08 / 08 / 2019, 11:00

7. srpna 2019 zveřejnily ruské ozbrojené síly na svém YouTube kanálu první let velkého stealth dronu Suchoj S-70, který vznikl na základě smlouvy mezi agenturou pro vyzbrojování ruské armády a společností Suchoj.

Podle nepotvrzených zdrojů je Ochotnik vyroben z kompozitních materiálů a povrch stroje absorbuje radarové paprsky. Má proudový motor a má vyvinout rychlost až 1 000 kilometrů za hodinu. Rusko vyvíjí dron shodný s americkými analogy jako je X-47B společnosti Northrop Grumman či Phantom Ray od Boeingu.

První fotografie ruského těžkého bojového dronu Ochotnik o hmotnosti 20 tun se objevily na internetu v únoru 2019. První obrázky dokazovaly, že Ochotnik bude pravděpodobně vyvíjen podle plánu a do vzduchu se dostane v roce 2019. 

Suchoj S-70 má rozpětí křídel 20 m, může létat maximální rychlostí 1 000 km/h s maximálním doletem 6 000 km. Má dva vnitřní zásobníky zbraní, ve kterých je schopen nést až 2 000 kg naváděných a neřízených zbraní. Ochotnik se liší od známého amerického dronu Predator stealth technologií a pravděpodobně i mohutným vybavením pro elektronický boj. To znamená, že může být zapojen do protivzdušné obrany.

Ruské ozbrojené síly dnes neprovozují ozbrojené bezpilotní letouny, ale Státní zbraňový program pro roky 2018-2027 přiděluje finanční prostředky na zadávání veřejných zakázek na výrobu UCAV. Současné ruské uvažování o budoucím využití UCAV spočívá v tom, že průzkumné a ozbrojené bezpilotní letouny by se používaly v roji, vyměňovaly si mezi sebou údaje prostřednictvím bezpečného datového spojení a pomáhaly letadlům s posádkou v případě ozbrojeného konfliktu s technologicky vyvinutým protivníkem.

Zdroj: Ruské MoD, YouTube, Army Recognition

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.