Vyklízení Sumské oblasti naznačuje, že ani Kreml nemá dost vojáků

Vyklízení Sumské oblasti naznačuje, že ani Kreml nemá dost vojáků
foto: Mil.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY/Leopard 2A4 na Ukrajině

Přesun elitních jednotek Kremlu ze Sumské oblasti do Doněcké oblasti naznačuje, že ani Moskva nemá dost vojáků. A jasně také ukazuje, že hlavním cílem Ruska je Pokrovsk a Konstantinovka.

Důvěryhodný Institut pro studium války (ISW) napsal, že Kreml přesunul elitní jednotky ze Sumské oblasti do oblasti Doněcké. Je celkem jasné, že Rusko chce obsadit linii Pokrovsk Konstantinovka jako výchozí postavení pro logisticky důležitý Kramatorsk, čímž by Moskva výrazně pokročila k dobytí celé Doněcké oblasti. Nejen podle CNN Rusko shromáždilo v okolí Pokrovska 110 000 vojáků. Informaci přejala většina západních médií bez ohledu na její nesmyslnost. Kreml aktuálně posílá do útoku maximálně čtyřčlenné skupiny vojáků k infiltraci, ve snaze alokovat jich postupně větší množství uvnitř či blízko ukrajinských obranných linií a pak teprve je aktivovat.

Leopard 2A4 v Pokrovsku

 

Přesně takové místo nedávno lokalizovali Ukrajinci bránící Pokrovsk v panelovém domě a povolali asi nejvhodnější zbraň. Hlavní bojový tank (MBT) Leopard 2A4. Ten se svým 120mm kanónem rozstřílel kritickou část domu a Rusy pohřbil v troskách. Výborná ukázka nezbytné přítomnosti MBT na bojišti i přes veškeré pochybnosti o jejich další existenci. Za daleko pravděpodobnější lze považovat, že Kreml alokoval 110 000 vojáků v celé Doněcké oblasti. O to je ovšem zajímavější informace o přesunu elitních jednotek ze Sumského regionu, který je ruským územím podobně jako Kurská oblast, odkud ještě Ukrajinci také nebyli zcela vytlačeni.

Pokrovsk 2023

Snaha Kremlu dobít Doněckou oblast

 

Celkově je jasně zjevné, že Doněcký region je aktuálně hlavním cílem Kremlu. Podle WPtech byla do oblasti přesunuta i ruská 155. samostatná brigáda námořní pěchoty a to právě z Kursku. Jedná se o celkem jednoduchou matematiku. Je hodně sporné, o jak elitní jednotky se jedná. Většina ruských gardových jednotek byla rozprášena už v roce 2022. Bude se jednat o zkušenější a lépe vybavené formace, které měly za úkol vytlačit Ukrajince z ruského území jako prioritní úkol Kremlu. To se ovšem nedaří. A Putin si nepochybně uvědomuje, že potřebuje Kyjev zlomit na klíčových místech fronty. A těmi jsou Doněcká a Luhanská oblast.

Vše má dost úzkou souvislost s operací v Kurské oblasti. Ukrajinci se zřejmě aklimatizovali na tam poprvé použitou taktiku Rusů, která vedla k jejich vítězství. Jednalo se o první masivní nasazení dronů naváděných pomocí optického kabelu Vandal. A také se jednalo o poslední operaci Rusů, kde bylo alokováno značné množství techniky. Od té doby jsou ke spatření T-90M, T-72B3 a třeba BMP-3 velmi málo. Kreml pochopil, že aktuálně při obrovské koncentraci dronů ve vzduchu jejich nasazení nemá smysl. Nejčastěji jsou ke spatření T-62 s různými bizarními konstrukcemi proti UAV.

Ukrajinský BM-21 Grad

Klíčová linie pro Kreml Konstantinovka Pokrovsk

 

Rusové v Kurské oblasti pomocí Vandalů nejprve zlikvidovali ukrajinské rušičky. Tím se uvolnil prostor pro klasické drony jako je potulující se munice Lancet. Následoval masivní atak UAV, dělostřelecké palby především s pomocí salvových raketometů (MLRS) BM-21 Grad a použity byly i klouzavé pumy. Ve výsledném infernu nezbylo Ukrajincům nic jiného, než začít ustupovat. Tuto taktiku Rusové používají i nadále, kde je zóna smrti dostatečně úzká. To se jednoznačně týká Konstantinovky a Pokrovska v Doněcké oblasti. Přesun elitních jednotek ze Sumské oblasti by měl pomoci nezkušeným ruským formacím.

Přesun vojáků ze Sumské oblasti

 

Přesto je možná i druhá alternativa. I Rusko po obrovských ztrátách pociťuje nedostatek živé síly k nepřetržitým útokům na ukrajinské pozice a informace o 110 000 alokovaných vojáků v okolí Pokrovsku se nezakládá na pravdě. Kreml doposud nevyhlásil všeobecnou mobilizaci a proud dobrovolných sebevrahů nebude nekonečný, finanční odměně navzdory. Klíčem nepochybně ovšem je, že mezinárodní tlak na Putina přeci jen vzrůstá a ten chce Ukrajinu položit na lopatky ještě letos. Nepochybně s tím, že zemi obsadí úplně celou. Pomalý postup na frontě tomu ovšem nenasvědčuje. Přesun vojáků ze Sumské oblasti by mohl důkazem o nedostatku vojáků i na ruské straně.

Tagy