Švédské Archery už řádí na Ukrajině. S municí Excalibur jsou smrtelně nebezpečné

Švédské Archery už řádí na Ukrajině. S municí Excalibur jsou smrtelně nebezpečné
Autor fotografie: SHAPE NATO / Flickr|Popisek: Houfnice Archer 6x6
18 / 12 / 2023, 06:00

Na záběrech odvysílaných švédskou televizí jsou vidět výstřely ze 155mm kanónu houfnice Archeru. Jde o součást dodávky 8 Archerů ze Švédska na ukrajinskou frontu, která proběhla na začátku listopadu tohoto roku. Tato zbraň představuje budoucnost válčení hned z několika důvodů.

Ukrajinská armáda, konkrétně 45. samostatná dělostřelecká brigáda, ve čtvrtek 7. prosince publikovala video, ve kterém předvedla schopnosti nového Archera. Tyto záběry následně odvysílala švédská televize SVT. Stroje na videu jsou součástí dodávky 8 Archerů ze Švédska na ukrajinskou frontu, která proběhla na začátku listopadu tohoto roku. Minulý čtvrtek byly proto nové Archery poprvé použity v boji. 

Houfnice Archer je vyráběna ve dvou provedeních, které se liší na základě pohonu. Zatímco model 6x6 má výkon motoru 252 kW, o 4 tuny těžší 8x8 je schopen maximálního výkonu 324 kW. Také maximální rychlost obou strojů se logicky velmi liší. Verze 8x8 je kvůli výkonnějšímu mototru schopná dosáhnout o 20 km/h vyšší maximální rychlost než druhý model. Co se týká palebných schopností, děla jsou u obou modelů identické.

 

Automatická samohybná houfnice Archer FH77BW L52 je vybavena dělem o ráži 155 mm. To je podle výrobce schopno používat všechny typy 155mm střel, ale také senzorově výbušnou a přesně naváděnou munici, jakými jsou BONUS a M982 Excalibur. Nosný náboj senzorově výbušné střely BONUS se skládá ze dvou submunic, které jsou schopny na vzdálenost 35 km prorazit pancíř některých bojových vozidel, obrněných transportérů, ale také hlavních bojových tanků.

M982 Excalibur je GPS naváděným dělostřeleckým granátem, který dokáže být naprogramován na žádoucí způsob detonace. Střelec si tak může rozhodnout mezi kazetovou, bodovou nebo opožděnou explozí munice. Střela Excalibur má maximální dostřel 50 km a přesnost na 2 metry. Díky automatizaci houfnice Archer provádí veškeré výstřely a nabíjení samostatně. V rámci intenzivní palby jsou oba modely, 6x6 i 8x8 vystřelit 21 nábojů za 3 minuty.  

Archer 8x8

Mobilita, rychlost, ale především bezpečnost vojáků byly zásadními podmínkami již při vytváření návrhů stroje. Požadavkem totiž bylo, aby byla houfnice schopná udržet krok s pohybující se pěchotou a pozemními silami. Bezpečí vojáků je zase zaručeno plně automatizovaným systémem nabíjení, díky kterému nemusí četa ovládající houfnici opouštět její pancířovou kabinu. 

S bezpečností souvisí také rychlost celého systému. Archer totiž patří mezi techniku, která používá taktiku „vystřel a uteč”. Za méně než 30 sekund po přijetí signálu ke střelbě jsou operátoři schopní zastavit vozidlo, připravit jej k akci a vypálit první náboj. Za stejný čas se houfnice složí a odjede z místa střelby na jinou klidnější a bezpečnější pozici, aby jej případná odvetná palba nepřítele nezasáhla. Výrobci Archera BAE Systems uvádějí, že v rozmezí dvou minut je Archer schopen vystřelit šest ran a přemístit se o 500 m. Četa Archeru navíc za celou tuto dobu nemusí opustit pancířové tělo houfnice a je v průběhu akce v bezpečí. 

 

Tagy článku