Autor fotografie: SHAPE NATO / Flickr|Popisek: Houfnice Archer 6x6
Britská armáda oznámila dodání objednávky 14 kusů samohybné houfnice Archer od společnosti BAE Systems. Zbraň představuje budoucnost válčení hned z několika důvodů.
Podle informací webového portálu Defense Mirror britská armáda začátkem minulého týdne úspěšně obdržela zbylých 10 samohybných houfnic Archer z celkové dodávky 14 kusů tohoto stroje. Špičkové stroje, které v případě krajní nutnosti může ovládat jen jeden voják, nahradily 32 kusů samohybných 155mm houfnic AS90 na pásových podvozcích ze začátku 90. let, které byly již v dubnu 2022 poslány na Ukrajinu v rámci vojenské pomoci napadené zemi.
Nové stroje by měly projít prvními zkouškami již v listopadu tohoto roku. Podle informací britského Mezinárodního institutu pro strategická studia a jeho zprávy The Military Balance 2024 by měla armáda Británie disponovat ještě 57 kusy samohybných houfnic AS90, které byly vyvinuty jako náhrada italských tažených FH-70. Švédká houfnice Archer však pro britskou armádu rozhodně představuje nejen novější, ale mnohem schopnější alternativou pro obranu území před případným útokem. Oplývá totiž množstvím zásadních výhod, které se nyní ukazují na ukrajinském bojišti.
Samohybná houfnice Archer na Ukrajině od prosince 2023
Ukrajinská armáda, konkrétně 45. samostatná dělostřelecká brigáda, ve čtvrtek 7. prosince publikovala video, ve kterém předvedla schopnosti nové houfnice Archer. Tyto záběry následně odvysílala švédská televize SVT. Stroje na videu jsou součástí dodávky 8 Archerů ze Švédska na ukrajinskou frontu, která proběhla na začátku listopadu tohoto roku. V tento den byly proto nejspíše nové Archery poprvé použity v boji a podle dostupných fotografií ze sociální sítě X jsou pravděpodobně stále užívány právě 45. samostatnou dělostřeleckou brigádou.
Houfnice Archer je vyráběna ve dvou provedeních, které se liší na základě výkonu a podvozku. Zatímco model 6x6 má výkon motoru 252 kW, o 4 tuny těžší 8x8 je schopen maximálního výkonu 324 kW. Také maximální rychlost obou strojů se logicky velmi liší. Verze 8x8 je kvůli výkonnějšímu mototru schopná dosáhnout o 20 km/h vyšší maximální rychlost než druhý model. Co se týká palebných schopností a zbraňových systémů houfnice, děla jsou u obou modelů identická.
Houfnice Archer s municí BONUS a M982 Excalibur
Automatická samohybná houfnice Archer FH77BW L52 je vybavena dělem o ráži 155 mm. To je podle výrobce, BAE Systems, schopno používat všechny typy 155mm střel, ale také senzorově výbušnou a přesně naváděnou munici, jakými jsou BONUS a M982 Excalibur. Nosný náboj senzorově výbušné střely BONUS se skládá ze dvou submunic, které jsou schopny na vzdálenost 35 km prorazit pancíř některých bojových vozidel, obrněných transportérů, ale také hlavních bojových tanků.
M982 Excalibur je GPS naváděným dělostřeleckým granátem, který dokáže být naprogramován na žádoucí způsob detonace. Střelec si tak může rozhodnout mezi kazetovou, bodovou nebo opožděnou explozí munice. Střela Excalibur má maximální dostřel 50 km a přesnost na 2 metry. Díky automatizaci houfnice Archer provádí veškeré výstřely a nabíjení samostatně. V rámci intenzivní palby jsou oba modely, 6x6 i 8x8 vystřelit 21 nábojů za 3 minuty.
Klíčové vlastnosti Archeru: mobilita, bezpečnost a „vystřel uteč"
Mobilita, rychlost, ale především bezpečnost vojáků byly podle výrobce BAE Systems zásadními podmínkami již při vytváření návrhů stroje. Požadavkem totiž bylo, aby byla houfnice schopná udržet krok s pohybující se pěchotou a pozemními silami. Bezpečí vojáků je zase zaručeno plně automatizovaným systémem nabíjení, díky kterému nemusí četa ovládající houfnici opouštět její pancéřovanou kabinu. Podle nezávislého webového serveru Oryx, který mapuje ruské i ukrajinské ztráty na frontě od nasazení Archerů zatím došlo k poškození zatím jediného stroje dodaného na Ukrajinu. To nejen vypovídá o odolnosti stroji, ale především také jeho nejdůležitější vlastnosti, tzv. „vystřel a uteč".
Tato schopnost, kterou mimo jiné disponují také další samohybné houfnice jako CAESAR, který nyní pořizuje AČR, znamená, že za méně než 30 sekund po přijetí signálu ke střelbě jsou operátoři schopní zastavit vozidlo, připravit jej k akci a vypálit první náboj. Za stejný čas se houfnice složí a odjede z místa střelby na jinou klidnější a bezpečnější pozici, aby jej případná odvetná palba nepřítele nezasáhla. Výrobci Archera BAE Systems uvádějí, že v rozmezí dvou minut je Archer schopen vystřelit šest ran a přemístit se o 500 m. Četa Archeru navíc za celou tuto dobu nemusí opustit pancířové tělo houfnice a je v průběhu akce v bezpečí.