Švédské sršně Saab Combat Boat 90 pro Ukrajinu

Švédské sršně Saab Combat Boat 90 pro Ukrajinu
Autor fotografie: Metziker / Flickr|Popisek: Norský CB 90
25 / 06 / 2024, 10:00

Černé moře se pomalu stává pohřebištěm ruské flotily a nástupním prostorem Ukrajiny pro útoky na Krym. Švédské rychlé čluny budou jen další přítěží, které bude stále bezradnější agresor čelit.

Přestože Sovětský svaz kladl velký důraz na protivzdušnou obranu a Putinovo Rusko na tuto logiku navázalo, události posledních měsíců naznačují, že agresorova PVO není zrovna v ideální kondici proti moderním raketám západní provenience, potažmo ukrajinským Neptunům. Do toho přichází prudký rozvoj bezpilotních prostředků, což se pochopitelně projevuje nejen na souši, ale i na moři. Černomořská flotila utrpěla fatální ztráty v čele s potopením vlajkové lodi křižníku Moskva. Ten zlikvidovaly bezpilotní mořské drony. Pochopitelně ani západ ani Rusko nebyli a nejsou připraveni na masivní nástup těchto zbraní. 

Saab CB 90 opozitem velkým hladinovým lodím

 

V každém případě se v souvislosti s těmito skutečnostmi nabízí otázka, stejně jako u MBT, ohledně funkčnosti větších hladinových plavidel. Rusové se prakticky stahují ze Sevastopolu a vyklízejí Černé moře směrem k moři Azovskému. Nejsou sto odolávat útokům Ukrajinců za pomoci ATACMS,  francouzských SCALP (Storm Shadow) nebo třeba německých Taurusů. Že budou mít Rusové problém s bezpilotními prostředky se dalo předpokládat. Ukrajinci se s drony potýkají také a západ by na tom byl stejně. Ale i přes dislokaci moderních a oslavovaných S-400 na Krymu nejsou Rusové sto odolat ani raketám země-země. 

 

Situace už došla tak daleko, že Moskva redislokuje S-400 z Kaliningradu, což je klíčový bod obrany Kremlu a dokonce zřejmě na Krymu nasadila úplně novou PVO S-500. Rusové spekulují o zavedení sítí na ochranu plavidel proti mořským dronům, čímž evokují protitorpédové sítě z první světové války. Jen to svědčí o totálních změnách ve vedení moderního konfliktu. S tím souvisí nárůst významu menších hladinových plavidel, která jsou rychlejší a hůře zasažitelná. Přesně takovými stroji jsou švédské CB 90, které právě Ukrajina obdržela. Tyto lodě jsou totiž ideální pro ukrajinské přístupy na Krymský poloostrov. 

Podle Naval Technology se jedná o rychlá útočná plavidla o výtlaku osmnáct tun švédského konglomerátu Saab. Čluny byly uvedeny do provozu v roce 1991 a Švédsko s ním slaví poměrně slušný úspěch. Pod označením Strp 90H se ho podařilo exportovat do značného množství zemí včetně Norska, Řecka, Malajsie, USA nebo Mexika, kde je používán primárně proti kartelům. CB 90 lze používat jako rychlý útočný člun, stroj pobřežní obrany, hlídkové plavidlo nebo loď pro podporu speciálních operací. Na CB 90 lze umístit půlku čety speciálí obojživelné pěchoty. 

CB 90

Saab CB 90 ideální pro Ukrajinu

 

Combat Boat 90 je necelých patnáct metrů dlouhá loď s mělkým ponorem. Pojme 21 plně ozbrojených vojáků a 4,5 tuny nákladu, což jsou při nízkém ponoru a výtlaku 18 tun velmi slušná čísla. Plavidlo je poháněno dvěma vznětovými motory o celkovém výkonu 600 kW a rychlostí 40 uzlů (74 km/h), přičemž modernizovaná verze CB90 NG je schopna dosáhnout až 45 uzlů. Jen díky těmto parametrům se nelze divit, že jich Saab exportoval více jak 250. Maximální dojezd je 440 kilometrů při rychlosti 20 uzlů (37 km/h). CB 90 je schopno přistávat i na terénně velmi náročných plážích při útočných operacích. 

CB 90 má tři kulomety M2HB ráže 12,7 mm, případně granátomet o průměru 40 mm. Navíc je na lodi instalován odpalovač raket typu Hellfire RBS 17 SSM. Loď je schopná nést čtyři miny nebo šest protiponorkových náloží. SAAB se tedy snažil o maximální univerzálnost plavidla. Navíc modernizovaná verze CB90 NG dostala vylepšený systém boje a sledovací senzory. Byla zesílena balistická ochrana a instalována dálkově ovládaná zbraňová stanice SAAB Trackfire, která má infračervené kamery. Tím se opět navýšila univerzálnost plavidla, ale daní je zvýšený výtlak až na 25 tun. 

Ukrajinci směrem na Krym provádějí zatím především paradesantní operace a na východ od Chersonu se jim podařilo uchytit ve spletitém pobřeží Dněpru. Rusové je odtamtud nedokáží vyhnat. CB 90 jsou pro tyto operace jako stvořené, protože disponují nízkou siluetou, vysokou rychlostí a poměrně solidní kapacitou i výzbrojí. Aktuálně jsou tyto typy plavidel na Ukrajině mnohem užitečnější než velké hladinové lodě, které se prakticky staly lovnou zvěří stejně jako MBT na souši.

 

Tagy článku