Švédsko se připojilo k britskému programu stíhače 6. generace Tempest

Švédsko se připojilo k britskému programu stíhače 6. generace Tempest
09 / 07 / 2019, 14:30

Švédsko se stalo prvním partnerským státem Velké Británie ve vývoji stíhače 6. generace Tempest.

Velká Británie má první partnerský stát, který bude participovat na vývoji britského stíhače 6. generace Tempest. Je jím Švédsko,  informoval o tom list The Telegraph.

Model futuristicky vyhlížejícího letounu byl představen na airshow v britském Farnborough před rokem. Stroj společně vyvíjejí firmy BAE Systems, Rolls-Royce, MBDA UK a Leonardo.

Letoun Tempest má nahradit postupně stroje Eurofighter Typhoon. Tempest v sobě kombinuje nejmodernější technologie a zbraně. Bude vybaven technologií rojů, která využívá umělou inteligenci a strojové učení k zasažení cíle a zbraně se směrovanou energií (DEW-directed energy weapon), které jsou bezmuniční a založeny na emitování koncentrované energie k likvidaci nepřítele. Letoun tak pozvedne boj s nepřítelem na kvalitativně jinou, ještě vyšší úroveň.

Do služby by měl vstoupit okolo roku 2035, pokud vše půjde podle plánu.

 

Zdroj: The Telegraph

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace