Švédský Gotland se připravuje na ruský útok na „bránu do Pobaltí“

Švédský Gotland se připravuje na ruský útok na „bránu do Pobaltí“
Autor: Oleg V. Belyakov, Creative Commons 3.0 Unported|Popisek: Ilustrační fotografie Gripen
20 / 05 / 2022, 13:00

Úřady regionu Gotland, švédského ostrova uprostřed Baltského moře, se připravují na možný útok Ruska, zatímco se prověřuje žádost Švédska o vstup do NATO. Z Kremlu přicházejí signály o možnosti obsazení strategického ostrova.

Na ostrově probíhají cvičení civilní obrany, která mají v případě nouze zajistit vodu, elektřinu, komunikaci a dopravu trajekty. Tento týden se místní úřady rozhodly zablokovat přístup k sociálním médiím na sítích používaných veřejnými institucemi.

Video: YouTube

„Cílem je snížit riziko virů a průniků do IT prostředí,“ uvádí tisková zpráva na webu regionu.

Od dubna se na Gotlandu koná největší cvičení v historii švédské územní obrany. Probíhá mimo jiné výcvik na střelnici, ale i používání dronů.

V roce 2018 byla na ostrově obnovena stálá vojenská přítomnost a po ruské invazi na Ukrajinu se vláda ve Stockholmu rozhodla rozšířit kasárna a haly pro obrněná vozidla. V 90. letech byla vojenská jednotka zlikvidována, když bylo rozhodnuto, že hrozba, která existovala během studené války, již neexistuje.

Gotland je díky své strategické poloze nazýván „bránou“ umožňující zmocnění se pobaltských států. Obývá ho 57 tis. obyvatel a ostrov je v létě oblíbenou prázdninovou destinací obyvatel Stockholmu.

Švédové se obávají, že pokud by jejich země zůstala mimo struktury NATO, mohl by být Gotland v případě možného útoku prvním cílem ruských jednotek. V posledních týdnech se nad ostrovem již objevily ruské stíhačky, pravděpodobně ve snaze vystrašit Švédy.

Vladimir Putin se v minulosti plavil poblíž na ponorce a pozoroval loď potopenou ve Finském zálivu.

 

Zdroj: tvp.info

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace