Švédský lučištník zlikviduje ruské vetřelce – samohybná houfnice Archer pro Ukrajinu

Švédský lučištník zlikviduje ruské vetřelce – samohybná houfnice Archer pro Ukrajinu
Autor fotografie: By Ibaril - Own work, CC BY-SA 3.0|Popisek: Archer Artillery System
28 / 05 / 2023, 14:30

Švédsko dodá Ukrajině víceúčelové samohybné houfnice FH77 BW L52 Archer. Houfnice ráže 155 mm budou na Ukrajinu dodány v létě, jak uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany.

Archer je považován za nejrychlejší houfnici na světě, schopnou vystřelit první ránu za půl minuty. Stejně rychle je schopna opustit palebnou pozici.

Samohybná houfnice FH77 BW L52 Archer má pancéřování pro ochranu posádky a motoru. Jeho dostřel dosahuje 30 km, s aktivní reaktivní municí až 40 km a s upraveným typem Excalibur až 60 km. Maximální rychlost střelby je 9 výstřelů za minutu. Archer je schopen vypálit první výstřel do 30 sekund od zastavení a další 3 výstřely do 15 sekund. Opuštění palebné pozice trvá dalších 30 sekund, čímž se značně snižuje šance na likvidaci „Lučištníka“ odvetnou palbou.

Na silnici dosahuje švédský Lučištník díky motoru o výkonu 550PS rychlosti až 70 km/h a vzhledem k hmotnosti 30 tun se dá převážet transportním letounem A400M.

,,Mobilní a rychlá instalace švédského samohybného dělostřelectva posílí obranné schopnosti Ukrajiny a zajistí ochranu lidských životů," zdůraznilo Ministerstvo obrany Ukrajiny.

Švédský premiér Ulf Kristersson oznámil, že jeho vláda se rozhodla poskytnout Kyjevu další vojenskou podporu, včetně obrněných vozidel a protitankových zbraní.

Archer Artillery System (Archer – FH77BW L52) nebo Artillerisystem 08 je švédský samohybný zbraňový systém. Hlavní částí systému je plně automatizovaná 155mm dělová houfnice L52 a dálkově ovládaná zbraňová stanice M151 Protector namontovaná na upraveném podvozku 6×6 terénního kloubového tahače Volvo A30D. Posádka a motorový prostor jsou pancéřované a kabina je vybavena okny odolnými proti kulkám a tříštění. Součástí systému je také zásobovací vozidlo munice a podpůrné vozidlo.

Zdroj: tvp.info, BAE

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.