Autor fotografie: Ibaril / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons|Popisek: Archer Artillery System
Ukrajina používá švédské víceúčelové samohybné houfnice FH77 BW L52 Archer. V překladu "Lučištník" je považován za nejrychlejší houfnici na světě, schopnou vystřelit první ránu za půl minuty. Stejně rychle je schopna opustit palebnou pozici.
Samohybná houfnice ráře 155mm, FH77 BW L52 Archer má pancéřování pro ochranu posádky a motoru (úroveň 2 STANAG 4569). Se standardní municí činí dostřel až 40 km, s naváděnou municí Bonus 35 km, a při použití naváděné munice M982 Excalibur může dosáhnout až 60 km. Maximální rychlost střelby je 9 výstřelů za minutu. Hlavní výhodou pro bojiště na Ukrajině je rychlost, Archer je schopen vypálit první výstřel do 30 sekund od zastavení a další 3 výstřely do 15 sekund. Opuštění palebné pozice trvá dalších 30 sekund, čímž se značně snižuje šance na likvidaci „Lučištníka“ odvetnou palbou.
Švédský lučišník, houfnice FH77 B2 L52 Archer
Na silnici dosahuje švédský Archer rychlosti až 70 km/h a vzhledem k hmotnosti 30 tun se dá převážet transportním letounem A400M. ,,Mobilní a rychlá instalace švédského samohybného dělostřelectva posílí obranné schopnosti Ukrajiny a zajistí ochranu lidských životů," zdůraznilo Ministerstvo obrany Ukrajiny při předání švédských houfnic v listopadu minulého roku. Švédský premiér Ulf Kristersson u příležitosti oznámil, že jeho vláda je rozhodnutá poskytnout pro Kyjev další vojenskou podporu. Podle jeho slov Archery „přispějí k tomu, že si Ukrajina vezme zpět ztracené území a znovu získá svobodu.” Švédsko, jako nový člen NATO, je již od počátku konfliktu jedním z nejvýznamnějších podporovatelů napadené země.
Konflikt na Ukrajině a důležitost mobility houfnice FH77 B2 L52 Archer
V konfliktu na Ukrajině, kde dělostřelecké jednotky čelí neustálému ohrožení, hraje rychlost a mobilita klíčovou roli. Schopnost systému Archer vypálit několik střel a rychle se stáhnout z pozice je zásadní pro přežití posádky a zachování bojové efektivity. Zatímco starší systémy ruské výroby, které jsou na Ukrajině hojně používány, spoléhají na masivní dělostřeleckou palbu, ukrajinská armáda musí využívat svou omezenou výzbroj co nejefektivněji. Díky své mobilitě a rychlé reakci dokáže Archer poskytnout potřebnou palebnou podporu, aniž by se vystavil dlouhodobému riziku.
Archer další houfnice na Ukrajině: Paladin, Caesar, PzH2000, Krab
Ukrajina kromě švédských houfnic Archer disponuje dalšími výkonnými dělostřeleckými systémy, které významně přispívají k její obraně. Mezi ně patří americká houfnice M109 Paladin, ceněná pro svou palebnou sílu a pokročilé pancéřování. Francouzská Caesar, která si vysloužila pověst díky své schopnosti "vystřelit a zmizet", dokáže během několika okamžiků opustit palebnou pozici. Dalším klíčovým systémem je německá Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000), která vyniká vysokou kadencí střelby a dlouhým dostřelem. Tyto houfnice, mimo jiné spolu s polskou houfnicí AHS Krab, tvoří důležitou část ukrajinského dělostřelectva, které hraje klíčovou roli v obraně proti ruským útokům.
Schopnosti houfnice FH77 B2 L52 Archer
Houfnice Archer je schopna střílet širokou škálu 155mm munice, včetně naváděné munice M982 Excalibur a senzorově explozivní munice BONUS. Technologie BO-NU-S (BOfors NUtating Shell) byla vyvinuta švédskou společností Bofors (nyní součást BAE Systems) ve spolupráci s francouzskou firmou Nexter (dnes KNDS France). Tato munice byla navržena pro potřeby nepřímého útoku z velké vzdálenosti proti obrněným bojovým vozidlům. Je specifická tím, že je vybaven submunicí, tedy menšími náložemi, které se uvolňují během letu a dokáží samostatně zasáhnout cíle.
Zdroje: www.baesystems.com, www.forcesnews.com, en.defence-ua.com