Světové vojenské technologie – izraelský obrněný transportér Namer (60tunový Leopard)

Světové vojenské technologie – izraelský obrněný transportér Namer (60tunový Leopard)
Autor fotografie: IDF, Staff Sgt. (res.) Abir Sultan|Popisek: Namer, brigáda Golani
18 / 09 / 2018, 10:00

Od roku 2008 nasazují Izraelské obranné síly pozoruhodný těžký obrněný transportér, který kombinuje prvky tanků Merkava a amerických obrněných transportérů M113 sloužících v izraelské armádě pod označením Nagmash. Název transportéru – Namer – je kombinací názvu obou těchto strojů, slovo namer současně znamená leopard. Při 60 tunách jde o nejtěžší a nejlépe chráněný obrněný transportér v aktivní službě. Jeho úkolem je dopravit pěší výsadek co nejbezpečněji do prostoru bojového nasazení, a po splnění úkolu odvézt vojáky zpět.

První transportéry Namer přišly do výzbroje brigády Golani v létě roku 2008. Pěchotní brigáda Golani vznikla v únoru 1948 během první arabsko-izraelské války, náleží k 36. divizi podléhající v současnosti Severnímu velitelství. Od svého vzniku prošla všemi významnými konflikty v oblasti a patří mezi nejvíce vyznamenávané jednotky. Odřad brigády Golani se mj. podílel v roce 1976 na známé operaci Entebbe, během níž izraelští vojáci osvobodili 102 rukojmí držených teroristy v Ugandě.

Psali jsme: Izraelská Brigáda Givati dostane špičkové obrněné transportéry Namer

Vývoj vozidla Namer byl zahájen v roce 2005, kdy vznikl prototyp nazvaný Namera – Tygřice, který využíval podvozek tanku Merkava I, který byl stahován ze služby. Ve finále však byl zejména z ekonomických důvodů zvolen podvozek poslední verze tanku, Merkava IV. V této podobě bylo vozidlo schváleno pro sériovou výrobu v dubnu 2008, a armáda objednala prvních 15 kusů.

Design tanků Merkava se opírá o koncepci izraelských ozbrojených sil, jež klade na první místo odolnost a přežití posádky. Techniku lze vyrobit, ale relativně malá země si nemůže dovolit ztrácet vycvičené vojáky. Stejně jako Merkava má tedy i Namer motor vepředu, zatímco v zadní části je prostor pro devět plně vyzbrojených vojáků, nosítka a zdravotnické vybavení. Výklopné dveře jsou v zádi vozidla, a jsou širší než u tanků Merkava, které, na rozdíl od standardních hlavních bitevních tanků jiných armád, rovněž mohou převážet pěší výsadky; do jejich přepravního prostoru se vojáků vejde šest. Při hmotnosti 60 tun dokáže Namer s motorem o 1200 koňských silách na silnici vyvinout rychlost 60 km/h; nepatrně méně než Merkava IV (65 tun, 1500 koňských sil a 64 km/h).

Psali jsme: Izrael představil novou verzi tanku Merkava: umělá inteligence, virtuální realita

Kromě konstrukční příbuznosti Nameru a Merkavy, jež usnadňují opravy, údržbu a logistiku, jsou oba stroje také společně nasazovány. Namer je v základní verzi obrněného transportéru vyzbrojen dálkově řízenou zbraňovou stanicí Samson s kulometem M2 ráže 12,7 mm nebo granátometem Mk 19. Těžkou palebnou podporu poskytují tanky. Sekundární výzbrojí Nameru je velitelem ovládaný kulomet M246 ráže 7,62 mm, minomet ráže 60 mm zabudovaný v korbě, a k vytvoření clony může použít vrhače kouřových granátů. Hmotnost ušetřená sejmutím věže z podvozku Merkavy byla investována do ještě lepší pasivní ochrany. Samozřejmostí je klimatizace a radiační, chemická, biologická a jaderná ochrana posádky a převážených vojáků. Od roku 2016 jsou Namery, jichž bylo dosud dodáno na 120, vybaveny, stejně jako Merkavy, pokročilým systémem aktivní ochrany Trophy, který likviduje protitankové střely a rakety detekované čtveřicí malých radarů.

Vývoj transportéru pokračuje. Kromě základní verze existují varianty ženijní: buldozer pro velitele rot, prorážecí a mostní pro velitele čet, a vlečná pro četaře. Kromě ní byla ohlášena také verze s bezosádkovou věží vyzbrojenou 30mm kanónem a řízenými střelami, čímž se Namer koncepčně přiblíží dnes běžnějším bojovým vozidlům pěchoty a získá určitou taktickou nezávislost na Merkavách.

Psali jsme: Izrael modernizuje svoj obrnený transportér Namer, pribudne aj diaľkovo ovládaná veža

V září loňského roku web IsraelNationalNews.com informoval o zájmu Armády České republiky o Namery, které byly mezi tehdy devíti zvažovanými možnostmi pro přezbrojení mechanizovaných jednotek z dosluhujících BVP-2. Izrael nestihl podle webu podat cenovou nabídku; přičemž absence věže s kanónem byla považována za zřejmou nevýhodu vozidla, a je jisté, že Namery se o zakázku na česká BVP ucházet nebudou. Přesto je jistě na místě jejich vývoj a zkušenosti s nasazením sledovat.

Tagy článku