Švýcarsko hledá nový stíhač, otestuje celkem pět letounů. Mezi nimi je i F-35

Švýcarsko hledá nový stíhač, otestuje celkem pět letounů. Mezi nimi je i F-35
20 / 04 / 2019, 11:30

Pětice stíhačů absolvuje zkoušky na vzdušné základně Payerne. Švýcarsko hledá náhradu za své zastarávající letouny a zkoušky jsou součástí projektu za 8,2 miliard dolarů na pořízení nových stíhačů.

Švýcarsko hledá v rámci projektu ,,Vzduch 2030" za 8,2 miliard dolarů adekvátní náhradu za zastarávající stíhače, kterými jsou v současné době F-5 Tiger II a F/A-18 Hornet.

Zkoušek se zúčastní pět stíhačů na švýcarské vzdušné základně Payerne. Jsou mezi nimi Eurofighter Typhoon, F-18 Super Hornet, Dassault Rafale, F-35A a JAS-39 Gripen E. Všichni uchazeči absolvují celkem 8 testů včetně jednoho v noci. Do června tohoto roku pak projdou zkouškami ve švýcarském terénu postupně všichni uchazeči, první ,,na řadě" je letoun Eurofighter Typhoon.

Zajímavá je nepochybně účast amerického letounu 5. generace F-35 společnosti Lockheed, která na testy dodá čtyři stroje. USA daly najevo, že chtějí prodat tento stroj do více evropských států než v minulosti a zmíněny byly země jako Španělsko, Rumunsko, Polsko či Řecko. Švýcarsko tak může být mimo členské státy NATO další zemí, která by letouny F-35 provozovala.


Zdroj: defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace