Systém, který selhal na Ukrajině, má bránit Moskvu před údery ukrajinských dronů

Systém, který selhal na Ukrajině, má bránit Moskvu před údery ukrajinských dronů
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0|Popisek: Pancir S1
24 / 01 / 2023, 08:00

Zdá se, že ruská armáda nainstalovala systémy protivzdušné obrany Pancir S1 na střechy některých obranných a administrativních budov v centru Moskvy, což naznačuje, že Kreml se připravuje na možný útok na ruské hlavní město.

Několik obrázků a videí, které údajně ukazují systémy Pancir na střechách, začalo kolovat na sociálních sítích 19. ledna. Systémy protivzdušné obrany byly umístěny v administrativních budovách v Moskvě a v Centru řízení národní obrany ruského ministerstva obrany, podle Roba Leeho, vedoucího pracovníka Euroasijského programu Institutu pro výzkum zahraniční politiky a Ph.D. kandidáta na katedře válečných studií King's College London.

Systém Pancir S1 lze považovat za pokračování vývoje sovětského 2K22 Tunguska/SA-19 Grison, se kterým sdílí stejnou kombinovanou raketovou a automatickou kanónovou výzbroj jako jeho předchůdce, ale ve vylepšené generaci. Systém byl údajně financován Spojenými arabskými emiráty poté, co Rusům po rozpadu Sovětského svazu došly prostředky. První prototyp Rusko dokončilo v roce 1994 a představilo na výstavě vojenské techniky MAKS 1995. Sýrie podepsala v roce 2006 objednávku 50 kusů tohoto systému za 1 miliardu dolarů a o jejich nákupu uvažovalo i Srbsko.

V roce 2018 byl Pancir zničen při izraelském odvetném úderu na íránské cíle v Sýrii a na systém se snesla kritika, že není schopen si poradit s ničením menších cílů, jako jsou právě drony. V letech 2019 a 2020 Turci tvrdili, že zničili několik jednotek Pancir S1/SA-22 Greyhound v Sýrii pomocí útoků dronů a byla z těchto akcí zveřejněna i videa. Mnoho variant Panciru bylo zničeno nebo zajato po jejich nasazení v Libyi v rukou ruských žoldáků z Wagnerovy skupiny..

A nyní Pancir S1/SA-22 Greyhound mnohokrát selhal během ruské agrese na Ukrajině, kdy byly sociální sítě zaplaveny snímky zničených nebo ukořistěných Pancirů.

Snímky zveřejněné na Twitteru Roba Lee ukazují systém Pancir rozmístěný na střeše osmipatrové budovy používané ruským ministerstvem obrany poblíž řeky Moskvy. Další video ukazuje systém na konstrukci blíže centru města. Mapy Google ukazují, že se jedná o budovu ministerstva školství v Moskvě.

Rusko tedy patrně počítá s tím, že údery ukrajinských dronů se časem dostanou až nad Moskvu a neomezí se jen na letecké základny strategických bombardérů.

 

Zdroj: Euroasiantimes.com, Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace