Autor fotografie: nexter-group.fr|Popisek: Samohybné dělo CAESAR
Vláda v pondělí kromě obecně nejsledovanějšího tématu, kterým je nevyhnutelně pandemie a reakce na ni, projednala také jinou dlouhodobě sledovanou otázku, a sice informaci o veřejné zakázce "Systém řízení palby dělostřelectva". Zakázka má úzkou vazbu na probíhající akvizici 155mm děl určených pro 13. dělostřelecký pluk. A je velmi dobrou informací, že se Metnarovo Ministerstvo obrany rozhodlo jít cestou soutěže, a nevybralo napřímo jednoho dlouhodobě protěžovaného výrobce. V soutěži, kterou bude organizovat Vojenský technický ústav, tak budou mít zájemci možnost předvést výhody svých systémů transparentně a podle jasných pravidel.
Je to velice dlouhý příběh. O novém a moderním systému řízení palby dělostřelectva (SŘP-D) se hovoří roky. Napřed vznikla v červnu 2017 marketingová informace vypracovaná Sekcí vyzbrojování a akvizic (SVA) Ministerstva obrany. Poté byla zadána studie proveditelnosti, kterou zpracovával Vojenský technický ústav (VTÚ). Tato studie vzbudila velkou pozornost. Předsedkyně sněmovního Výboru pro obranu Jana Černochová v květnu 2018 písemně interpelovala tehdejší ministryni obrany Karlu Šlechtovou. První otázka zněla, proč je zadávána studie proveditelnosti pouze na norský systém ODIN od společnost Kongsberg (zastoupenou v ČR skupinou OMNIPOL).
Odpovědí bylo, že ODIN nejlépe splňuje klíčové požadavky dělostřelectva, a odkazovala se na marketingovou studii zpracovanou SVA, podle níž nejlépe vyšel právě norský systém. A výsledkem studie proveditelnosti pak bylo v září 2019 totéž: nejvýhodnější je SŘP-D ODIN.
Letos v červenci projednalo Kolegium ministra obrany materiál, který vyčísloval náklady na pořízení systému na 751,851 milionu Kč bez DPH rozložených do let 2020-2025. Materiál se odkazoval na zmíněnou studii proveditelnosti, která posuzovala tři systémy výrobců z Norska (ODIN), Německa (ADLER III) a Dánska (THOR), a konstatoval, že doporučila systém ODIN. Přesto se zadavatel, tj. Ministerstvo obrany, rozhodl pro konečný výběr konkrétního systému řízení palby na základě soutěže mezi více výrobci. Tuto soutěž bude organizovat VTÚ podle parametrů stanovených MO.
Sekce vyzbrojování a akvizic dlouhou dobu jednoznačně preferovala norské řešení a jít cestou přímého nákupu. A přes personální změny ve svém čele měla v této věci značnou setrvačnost. ODIN, vyvinutý pro děla typu ARCHER, a v základní variantě bez nákladného rozšíření schopný řídit palbu pouze děl ráže 155 mm, má přitom v Evropě řadu konkurentů. České dělostřelectvo používá kromě děl ráže 152 mm (DANA) také 120mm minomety, a v budoucnu není vyloučeno obnovení raketometů vyřazených v roce 2010, a nový SŘP-D by určitě měl umět řídit palbu co nejširší paletu systémů bez zásadních investic.
Možnost otevřeně soutěžit dává MO přiležitost prohlédnout si skutečné nabídky jednotlivých potenciálních dodavatelů a vyhodnotiti jejich kvalitu v porovnání s cenou. V postupu ministerstva lze číst výrazný podpis samotného ministra Metnara, který prosadil transparentní soutěž, ačkoliv SVA navrhovalo nesoutěžit. Varianta „nesoutěžit“ je přitom netransparentní a lze jí označit za relikt po exnáměstkovi Říhovi. Ten musel skončit, když vypukla kauza s navýšením ceny za radary VERA NG a poslanci Výboru pro obranu protestovali. I v kauze systému řízení palby zajímavě vedou stopy také k holdingu Omnipol.
Je otázkou, jak přesně budou nastavené parametry výběru nového systému, a zda se neprojeví zmíněná setrvačnost již před lety v určitých kruzích zvoleného a prosazovaného řešení. V této chvíli se však zdá, že ministr Metnar takovému tlaku odolal, a výběr systému formou soutěže dá v této věci šanci získat produkt s nejlepším poměrem cena/výkon.