Ruská z nouze ctnost. T-62M je parodií na modernizaci a míří na Ukrajinu

Ruská z nouze ctnost. T-62M je parodií na modernizaci a míří na Ukrajinu
Autor fotografie: Glenn J. Mason / Wikimedia Commons / CC BY|Popisek: T-62 v transportu
03 / 07 / 2024, 07:30

Kremlu lezou tlusté do tenkých, nasnímané dodávky techniky na Ukrajinu jsou vypovídající víc než dost. Skutečně moderní MBT jsou v nedohlednu a místo toho jsou nasazovány muzeální kousky s rádoby inovací.

Satelitní snímky hovoří jasně: ruské zdánlivě nekonečné sklady se začínají vyprazdňovat a současná ofenziva je díky obnovené pomoci ze strany USA doslova mlýnkem na maso pro ruskou techniku i lidské zdroje. Soupravy vlaků mířících na Ukrajinu jsou pořád naplněné k prasknutí, jenže čím? Stroji T-62M, T-64 a beznadějně slabě pancéřovanými BMP nebo BTR. Pokud tyto náklady sledujete, je zcela jasné, že Kreml není schopen osadit stroje moderní technikou nebo jen zcela nedostatečně. Spotřeba techniky je aktuálně opravdu vysoká a Moskva se tváří, jak vysoký počet MBT produkuje. 

Ruský T-62M , parodie na modernizaci na Ukrajinu

 

Produkce hlavních bojových tanků (MBT) na ruské straně je předmětem spekulací od začátku války. S níže přiloženým videem ze sítě X v kombinaci se stále zjevnější neschopností Kremlu osadit staré stroje moderní technikou je jakékoli hádání zcela zbytečné. Rusko částečně osadí muzeální kousek nějakou starší technologií nebo pár bloky ERA a Uralvagonzavod si dělá čárku. Jenže videí s moderními T-90M Proryv nebo modernizovanými T-80BVM či T-72 začíná být jako šafránu. Zdá se, že jádro ruské tankové armády je prakticky zničeno a asi bude muset nastoupit T-14 Armata

 

Je opravdu zarážející, v čem je Rusko schopné nechat své vojáky bojovat. Výše vložené video ukazuje stařičké T-62M na cestě na frontu. Na nástavbách není nic nového, jen reaktivní pancíř. Moskvě už je navíc zcela jedno, jak zásadně odhaluje svou slabost. I této ochrany je málo a navíc Ukrajina mele ruské tanky takovým způsobem, že konglomerát Uralvagonzavod nemá čas a tak dochází jen ke kosmetickému osazení strojů. Určité poučení však je vidět. MBT jsou nejzranitelnější na zadní části stroje, proto Rusové strčili reaktivní pancíř Relikt zřejmě především na zadní část věže a plochu tanku. 

Fakt je ten, že to jsou nejčastější místa zásahů ukrajinských operátorů UAV. Háček je však tak trochu v tom, že T-62M na videu je tak starý stroj, že pancíř je zcela nedostatečný všude. Operátor skrze kameru dronu uvidí, kde se reaktivní pancíř nachází a celkem logicky navede sebevražedné UAV jinam. Pancíř na přední části korby má 102 mm při úhlu 60 stupňů. Leopard 2 má v poměru přímého zásahu 700 mm keramických slitin s různými výztuhami. Pancíř 102 mm u ruského stroje je prostě zoufale málo. Je navíc jedno, zda budou stroje použity jako stacionární dělostřelectvo, protože 115mm kanón má účinný dostřel čtyři kilometry ve dne a pouhých 800 metrů v noci. 

T-62M

Kosmetická ERA na T-62M

 

Samozřejmě, že při nepřímé palbě je dostřel vyšší, ale ukrajinské UAV se dnes celkem běžně pohybují i 100 kilometrů za frontou a je jich opravdu hodně. MBT proto i přesto bude lákavým cílem. I kdyby Rusové osadili T-62M slatem, budou tanky pro ukrajinské operátory lahůdkou, o osádce, která si “lebedí” v blízkosti munice nemluvě. Tank T-62 navazuje na T-55, ale je těžší, méně agilní a technicky náročnější. Stroj se proto nikdy úplně neprosadil, byť ho bylo vyrobeno přes 23 000 kusů. Ještě neměl automatické nabíjení, ale jako první dostal dělo ráže 115 mm s hladkým vývrtem. Zajímavostí je, že dokáže vytvořit kouřovou clonu ze zplodin motoru. 

Podle Military Factory je modernizace z roku 1983. Došlo k vylepšení systému řízení palby, bylo inovováno odpružení a stroj dostal pásy pro T-72. Při modernizaci navíc došlo i na základní ochranu proti minám. T-62M má k dispozici balistický počítač a protitankovou střelu AT-10 Stabber na nástavbě. Byl vylepšen čelní pancíř a instalován nový dieselový motor V-46-5M. Dokonce byl tank osazen systémem aktivní ochrany proti ATGM Drozd. Jenže T-62M nedostal reaktivní pancíř Kontakt-1 jako jiná verze T-62MV. Ta zase ovšem neměla aktivní ochranu. 

Volně přeloženo, stroje, které teď jedou na frontu jsou verze z osmdesátých let. Z hlediska ochrany osádky na nich stejně již v té době bylo uděláno minimum. Klasická sovětská taktika masivních útoků velkých svazků vyžadovala kvalitní ochranu jen na čele MBT, jenže na Ukrajině se na přední části tanku neútočí. Problém je v tom, že osadit ERA jen na zranitelnější části stroje nakonec vyjde nastejno, jako na stroj nedat vůbec nic. Na vagonech se proto vezou stroje, kterým budou ruští vojáci dělat osádku nepochybně s nadšením.

 

Tagy článku

-->