T-72 Scarab – česká modernizace osvědčeného bojového tanku

T-72 Scarab – česká modernizace osvědčeného bojového tanku
Popisek: T-72 Scarab
11 / 04 / 2019, 19:00

Původně sovětský tank T-72 je jedním z nejrozšířenějších typů tankové techniky v posledních několika desetiletích. Vyrobilo se jich kolem 20 tisíc v několika zemích světa, mimo jiné i v Československu. I dnes patří k nejpoužívanějším tankům, a tak není divu, že v mnoha státech i zbrojních firmách tyto tanky modernizovali nebo plánují či nabízejí různé stupně vylepšení. Jednou z nich je i šternberská společnost Excalibur Army se svým modernizačním projektem T-72 Scarab.

T-72 je osvědčený a široce rozšířený typ tanku, který koneckonců v modernizované a rovněž původní již ve výrobě vylepšené verzi M1 slouží i v Česku a dalších členských státech NATO, které byly členy Varšavské smlouvy a v některých z nich se i vyráběly. Pro řadu firem je i dnes T-72 perspektivním a zajímavým základem pro modernizační projekty různého stupně, na které armády slyší. Příkladem může být Polsko, kde v poslední době vzniklo několik nových projektů tanků, jejichž základem je právě T-72, respektive jeho verze T-72M1. Stejně důležité ovšem je, že ve světě existuje stále řada provozovatelů původních T-72, kteří mají zájem tyto stroje nadále používat a hledají možnosti, jak vylepšit jejich vlastnosti i bojové schopnosti. Jde především o země, které potřebují technicky jednoduchý tank s nízkými provozními a servisními náklady, který ale zároveň disponuje velkou palebnou silou, má dobrou dostupnost náhradních dílů a potenciál pro další modernizaci.

T-72

Přesně to T-72 splňuje, ovšem původní vybavení odpovídající 70. a 80. letům minulého století samozřejmě v současnosti na moderním bojišti nemůže obstát. Navíc T-72 v původních verzích nemá ani dostatečnou odolnost, která by chránila posádku proti soudobým protitankovým zbraním. Proto šternberská společnost Excalibur Army začala nabízet modernizaci tanku, jež nese označení T-72 Scarab. Tato česká modernizace nabízí modernizační balík, který přináší zvýšení výkonů, vylepšení parametrů a schopností tanku ve třech základních oblastech, kde původní T-72 vůči současným požadavkům zaostávají – ochrana posádky, mobilita tanku a palebná síla. Úroveň modernizace T-72 nicméně nemusí zůstat u varianty Scarab a její rozsah závisí na přáních a preferencích zákazníků, jde tedy o variabilní možnost modernizace s vysokou mírou individualizace. Zpětná vazba z jednání se zákazníky však ukazuje, že modernizační balík Scarab představuje vhodné a cenově efektivní řešení.

T-72 Scarab je určen k použití v konfliktech vysoké intenzity i v asymetrických střetech vyznačujících se masivním nasazením přenosných protitankových prostředků typu RPG-7, PTŘS TOW apod. Základním prvkem modernizace T-72 Scarab je zvýšení odolnosti tanku oproti původní T-72M1 zároveň se zvýšením pohyblivosti v terénu i na zpevněných komunikacích. Tank T-72 Scarab o hmotnosti 45 t je vybaven dvanáctiválcovým motorem V-84 disponujícím výkonem 618 kW a maximálním kroutícím momentem 3335 Nm. Měrný výkon tak činí 14 kW/t a tank může na zpevněných komunikacích dosahovat rychlosti až 60 km/h, v terénu pak 45 km/h, přičemž jízdní dosah činí 500 km.

T-72 2

Vyšší odolnost a lepší ochranu posádky zajišťují kromě základního pancíře věže a korby také bloky dynamické ochrany DYNA české provenience instalované na věži i korbě, stejně jako mřížová ochrana typu SLAT. Bloky dynamické ochrany na věži jsou ukryty pod kovovou karosérií, která zásadně mění její tvar a profil. Tank T-72 Scarab disponuje ochranou proti zbraním hromadného ničení s kolektivním, automatickým nebo ručním nastavením pro bojový prostor posádky, dále nechybí přistroj radiačního a chemického průzkumu nebo výkonné filtoventilační zařízení zajišťující čištění vzduchu pro osádku a přetlakovaní bojového prostoru. Důležitou součástí ochrany tanku je automatický protipožární systém s možností opakovaného použití.

K lepšímu situačnímu přehledu osádky tanku T-72 Scarab a efektivnější a přesnější palbě na cíl přispívá instalace modernizovaných pozorovacích a zaměřovacích přístrojů schopných nově pracovat v pasivním režimu, přičemž hranoly optoelektronického vybavení byly vybaveny laserovými filtry. Hlavní výzbroj tvoří osvědčený kanon 2A46 ráže 125 mm se zásobou munice v počtu 39 kusů, kterou tvoří typy HE (účinný dostřel až 5 km), dále HEAT nebo APDSFS (účinný dostřel 4 km ve dne a 960 m resp. 2,1 km v noci). Ve věži je instalován i spřažený kulomet PKT ráže 7,62 mm, k němuž je vezena zásoba 2 tisíc kusů nábojů. Novinkou je umístění externě lafetovaného protiletadlového kulometu NSVT ráže 12,7 na dálkově ovládaný manipulátor, který může velitel ovládat z interiéru vozidla krytý pancířem.

Kromě výše zmiňovaných prvků, které tvoří základ modernizačního balíčku T-72 Scarab, nabízí šternberská Excalibur Army další možnosti vylepšení. Jde například o instalaci nového systému řízení palby a s ním integraci vyspělých pozorovacích a zaměřovacích přístrojů a sad. Dále je možné zabudovat nejnovější komunikační a datové vybavení, systém detekce ozáření laserem, meteorologický senzor či moderní typ hasicího systému. V T-72 Scarab je také možné použít moderní typy motorů či celých powerpacků, včetně automatických převodovek a nový typ pojezdových pásů.

t-72 3

T-72 Scarab je vhodný pro stávající uživatele původních verzí tanku T-72, kteří touto modernizací mohou získat výkonný a efektivní tank při výhodných finančních nákladech. Je ale také možností, jak nahradit tanky řady T-54/55, které stále slouží v poměrně velkých počtech na několika kontinentech, a přejít na kvalitativně mnohem výkonnější techniku s vynaložením nepoměrně menších finančních prostředků než v případě úplně nové techniky - Excalibur Army totiž pro přípravu modernizovaných tanků může použít vlastní skladové tanky T-72 různých verzí, které lze kompletně opravit a individuálně modernizovat.

Tagy článku