Taiwan požádal USA o další vojenské vybavení za miliardy dolarů, napětí mezi ostrovem a Čínou dále stoupá

Taiwan požádal USA o další vojenské vybavení za miliardy dolarů, napětí mezi ostrovem a Čínou dále stoupá
09 / 06 / 2019, 08:30

USA jsou hlavním dodavatelem vojenského vybavení Taiwanu, který se cítí trvale ohrožen čínskou hrozbou.

S rostoucím napětím v Taiwanském průlivu přibývajícím hrozbám Číny na adresu Taiwanu se ostrov rozhodl realizovat větší množství vojenských nákupů za několik miliard dolarů od svého hlavního dodavatele, kterým jsou USA.

Taiwan, který reaguje na agresivní rétoriku čínských politických a vojenských představitelů, požaduje 108 tanků M1A2 Abrams v hodnotě okolo 2 miliard dolarů, 250 protiletadlových přenosných raketových kompletů země-vzduch Stinger, 409 protitankových řízených střell Javelin, 1240 protitankových střel BGM-71 TOW a další vybavení. Server uvádí, že Taiwan by mohl pořídit rovněž 66 letounů F-16. 

Taiwan tak pokračuje v dosavadním kursu vyzbrojování, který však má podle jeho nejvyšších politických představitelů obranný charakter. Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen prohlásila, že ostrov bude i nadále posilovat obranné kapacity a jeho představitelé chtějí přispět k udržení míru v regionu.

Čína však s těmito i dalšími masivními vojenskými transakcemi nesouhlasí a prohlásila, že to může ,,vážně poškodit'" vzájemné vztahy s USA. Vyzvala americké politické činitele, aby zastavili dodávky výzbroje Taiwanu. Vzhledem k probíhající obchodní válce mezi oběma zeměmi je to další střípek ke zhoršení vztahů, na druhé straně je to signál, že USA svého taiwanského spojence ze strategických důvodů neopustí. 

 

Zdroj: dw.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.