Taiwan požádal USA o další vojenské vybavení za miliardy dolarů, napětí mezi ostrovem a Čínou dále stoupá

Taiwan požádal USA o další vojenské vybavení za miliardy dolarů, napětí mezi ostrovem a Čínou dále stoupá
09 / 06 / 2019, 08:30

USA jsou hlavním dodavatelem vojenského vybavení Taiwanu, který se cítí trvale ohrožen čínskou hrozbou.

S rostoucím napětím v Taiwanském průlivu přibývajícím hrozbám Číny na adresu Taiwanu se ostrov rozhodl realizovat větší množství vojenských nákupů za několik miliard dolarů od svého hlavního dodavatele, kterým jsou USA.

Taiwan, který reaguje na agresivní rétoriku čínských politických a vojenských představitelů, požaduje 108 tanků M1A2 Abrams v hodnotě okolo 2 miliard dolarů, 250 protiletadlových přenosných raketových kompletů země-vzduch Stinger, 409 protitankových řízených střell Javelin, 1240 protitankových střel BGM-71 TOW a další vybavení. Server uvádí, že Taiwan by mohl pořídit rovněž 66 letounů F-16. 

Taiwan tak pokračuje v dosavadním kursu vyzbrojování, který však má podle jeho nejvyšších politických představitelů obranný charakter. Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen prohlásila, že ostrov bude i nadále posilovat obranné kapacity a jeho představitelé chtějí přispět k udržení míru v regionu.

Čína však s těmito i dalšími masivními vojenskými transakcemi nesouhlasí a prohlásila, že to může ,,vážně poškodit'" vzájemné vztahy s USA. Vyzvala americké politické činitele, aby zastavili dodávky výzbroje Taiwanu. Vzhledem k probíhající obchodní válce mezi oběma zeměmi je to další střípek ke zhoršení vztahů, na druhé straně je to signál, že USA svého taiwanského spojence ze strategických důvodů neopustí. 

 

Zdroj: dw.com

Tagy článku