,,Tajemná" britská fregata Type 32: V Royal Navy má sloužit jako mateřská loď pro špičkové bezpilotní prostředky

,,Tajemná&quote; britská fregata Type 32: V Royal Navy má sloužit jako mateřská loď pro špičkové bezpilotní prostředky
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: HMS Monmouth
19 / 12 / 2020, 13:00

Britský premiér Boris Johnson vzbudil před několika týdny značnou pozornost, když v souvislosti s masivními zbrojními investicemi hovořil také o nové fregatě Type 32. A odborné kruhy i média začala spekulovat, jak bude nové plavidlo vypadat.

Britský předseda vlády Boris Johnson oznámil 19. listopadu masivní zvýšení zbrojních výdajů ve výši 16,5 miliard liber. Tak výrazné zvýšení armádních výdajů pak nemá za poslední dobu v Británii obdobu.

Johnson kromě jiného hovořil také o tom, že Britové postaví novou fregatu Type 32 jako doplnění stávajících fregat Type 26 a Type 31. Jeho věta ,,postavíme novou generaci válečných plavidel včetně víceúčelových průzkumných lodí a fregat Type 32" vzbudila poměrně značný rozruch a překvapení v odborných vojenských kruzích. Nicméně při představování nového plavidla Johnson nesdělil žádné podrobnosti, jak bude fregata vypadat, respektive k čemu bude sloužit.

Server portsmouth.co.uk nyní přinesl informaci, že ,,tajemná" fregata Type 32 má v budoucnu sloužit jako mateřská loď pro technologicky nejvyspělejší bezpilotní prostředky či autonomní systémy. Zatím ale nejsou dostupné informace o tom, kolik fregat Type 32 má celkem vzniknout.

Podle náměstka ministra obrany Jeremyho Quina bude strategie, která zohlední budoucí pořízení zmíněných plavidel, součástí koncepční fáze, která ještě nebyla zahájena. Předpokladem na druhé straně je, že fregata Type 32 má vstoupit do služby koncem této dekády.

Hlavní bojová hladinová plavidla jsou korvety, fregaty, torpédoborce, křižníky a bitevní lodě, kdy v současnosti jsou poslední dva jmenované typy jen vzpomínkou na slavná plavidla druhé světové války. Zaměření Royal Navy na fregaty může signalizovat změnu komplexního vnímání použití námořnictva. Hlavní údernou silou zůstanou torpédoborce, ale nejvýkonnější součástí budou fregaty schopné operačního nasazení v pobřežních vodách i na hlubokém moři.

Fregaty zajistí dostatečnou palebnou sílu a odolnost při vysoké manévrovatelnosti a schopnosti plnění širšího spektra úkolů než větší a těžší torpédoborce. Pro roli nosiče autonomních či dálkově ovládaných prostředků, ať již zbraňových, průzkumných, záchranných či jiných, by mohly být ideálním řešením v poměru cena/výkon.

 

Zdroj: portsmouth.co.uk

Tagy článku

-->