Tak i jemenští Hútíové. Američané Aegisem sestřelili tři rakety vypálené na Izrael
Autor fotografie: Picryl |Popisek: Odpal rakety za pomoci Aegisu
Tlak na židovský stát je obrovský. Hrozbou není jen Hizballáh v Libyi, ale i útoky ze Sýrie v oblasti Golanských výšin a nyní i proíránští povstalci v Jemenu.
Americký torpédoborec USS Carney sestřelil tři rakety, jež byly vypáleny z Jemenu směrem do izraelského vnitrozemí. Je to poslední událost ze série eskalací v konfliktu mezi teroristickým hnutím Hamás a Izraelem. Motivace jemenských povstalců je celkem jednoduchá. Jejich hlavním podporovatelem je Teherán, bez jehož pomoci by Hútíové již dávno proti vládním silám prohráli. Ty jsou podporované Saúdskou Arábií a nepřímo i USA.
Není těžké si domyslet, že k útoku dal pokyn Írán. Pentagon sdělil, že se jednalo střely s plochou dráhou letu a navíc zmínil, že povstalci vyslali i několik bezpilotních letounů. Přesný cíl určení není jasný. V souvislosti tím byly napadeny i americké základny v Sýrii a Iráku, opět bezpilotními prostředky. Jeden ze dvou dronů zaměřených na syrskou americkou základnu zasáhl, druhý byl sestřelen. Vojáci byli jen lehce zraněni.
Pentagon kromě dvou svazů letadlových lodí také k Izraeli vyslal velitelskou a řídící loď USS Mount Whiney s tříhvězdičkovým admirálem na palubě, Thomasem Isheem. Ta je vlajkovou lodí 6. flotily. Je schopná z jakéhokoliv místa na zemi přijímat i odesílat obrovské množství dat. USS Carney patří mezi lodě, které patří do systému protraketové obrany Aegis
Ten s ejvětší pravděpodobností z raketového křižníku třídy Ticondegora vydal plavidlu souřadnice jemenských raket a rozhodnutí o střelbě. USS Carney zřejmě použil lehké rakety Rimm-116 země vzduch a odpálil je ze zařízení SeaRAM. Američané dávají janě najevo, že stojí za Izraelem. I návštěva Joea Bidena všem ukázala, že spojenectví je pevné a podpora USA bude nadále pokračovat.
Zdroj: Millitary.com
Tagy článku