Také Rumunsko modernizuje svou pozemní PVO. Programovatelnou municí proti dronům a řízeným střelám. AČR píše slohové práce

Také Rumunsko modernizuje svou pozemní PVO. Programovatelnou municí proti dronům a řízeným střelám. AČR píše slohové práce
Autor fotografie: Rheinmetall, Public domain|Popisek: Oerlikon GDF-009 ráže 35 mm
03 / 01 / 2024, 12:00

Zakázka pro německou společnost Rheinmetall v hodnotě přibližně 328 milionů eur (asi 8 miliard Kč) zahrnuje dodávku čtyř systémů Oerlikon GDF-003 ráže 35 mm, jakož i školení, náhradní díly a další služby. Dva systémy mají být dodány během následujících dvou let a další dva během tří let.

"Tato významná první zakázka od rumunské vlády rozšiřuje naši působnost ve střední Evropě. Zároveň podtrhuje roli společnosti Rheinmetall jako předního dodavatele pozemních systémů protivzdušné obrany. Objednávka navíc posílí obranné schopnosti EU a NATO na východním křídle Evropy, z čehož máme velkou radost," uvedl Armin Papperger, předseda představenstva společnosti Rheinmetall AG. V rumunském Satu Mare, v blízkosti hranic země s Ukrajinou a Maďarskem, již Rheinmetall několik měsíců provozuje servisní středisko, kde provádí údržbu a servis vojenských vozidel.

Rumunské letectvo významně přispívá k integrované protivzdušné a protiraketové obraně NATO (NATINAMDS): "V uplynulých letech naše rumunské letectvo výrazně zvýšilo připravenost a schopnost reakce národních sil integrované protivzdušné a protiraketové obrany (IAMD) a zajistilo, že jsou ve správný čas na správném místě," řekl 18. prosince generálmajor Leonard-Gabriel Baraboi, úřadující náčelník štábu rumunských vzdušných sil. Generál Gheorghiță Vlad, náčelník generálního štábu, vyzdvihl roli aliančních misí Air Policing a koncepce odstrašení a obrany, včetně ochrany vzdušného prostoru. Cílem podle něj v době nepředvídatelné a nebezpečné eskalace ze strany Ruska je lépe zabezpečit a chránit území, obyvatelstvo a ozbrojené síly před vzdušnou a raketovou hrozbou.

Rumunská armáda hlavňové prostředky pozemní PVO na rozdíl od Armády České republiky provozuje ve vysokých počtech. Kromě starých tažených kulometů ZU-2 a 30mm kanónů M 1980/88, jejichž efektivita odpovídá době jejich zařazení do výzbroje, disponuje v této oblasti především 36 německými protiletadlovými tanky Gepard, které se velmi osvědčují na Ukrajině mj. a především v obraně proti dronům, a 72 moderními dvouhlavňovými kanóny Oerlikon GDF-003 ráže 35 mm, které jsou předmětem zmíněné smlouvy o modernizaci. Pokud jde o ruční protiletadlové zbraně pěchoty, ta disponuje střelami CA-94 (9K32 Strela-2). Protiletadlové řízené střely pak zastupují systémy CA-95 (Strela-1 na vozidlech TABC-79), osm baterií systému 2K12 Kub, čtyři baterie systému 9K33 Osa. A kromě toho je Rumunsko také světově 14. uživatelem amerického systému MIM-103 Patriot (čtyři systémy nasazuje letectvo, tři se stanou součástí výzbroje pozemních sil).

Každý z modernizovaných systémů Oerlikon GDF-003 se skládá ze systému řízení palby Oerlikon Skymaster TLCN; taktického akvizičního radaru X-Band 3D neboli X-TAR3D; šesti 35mm kanónů Oerlikon GDF009 TREO Twin Gun, včetně systému automatického nabíjení; a dvou těžkých speciálních nákladních vozidel pro přepravu systému řízení palby a sledovacího radaru.  Modernizovaný systém protiletadlového dělostřelectva Oerlikon, řešení protivzdušné obrany skupiny Skynex, je modulární, flexibilní pozemní systém protivzdušné obrany pro ochranu stacionárních objektů a zařízení v blízkém a krátkém dosahu. Představuje nejnovější stav techniky a je schopen současně zasáhnout až čtyři cíle na velmi krátkou vzdálenost, a to včetně pozemních cílů.

Hlavňové řešení protivzdušné obrany z rodiny produktů Skynex se hodí především právě pro operace na krátkou vzdálenost, kde jsou řízené střely neúčinné. Použitými efektory jsou rychlopalné automatické kanóny Oerlikon vyznačující se rychlostí střelby 1100 ran za minutu a maximálním účinným dostřelem až 4000 metrů. Účinnost kanónové protivzdušné obrany při potírání vzdušných hrozeb – zejména v podobě řízených střel a bezpilotních letounů – a přetrvávající význam protivzdušné obrany krátkého dosahu v moderní válce potvrzuje i zmíněné efektivní nasazování protiletadlového tanku Gepard na Ukrajině.

Gepard rumunské armády

Ve srovnání se systémem Gepard přitom Skynex představuje nejen generační skok, pokud jde o senzorovou technologii, síťové nasazení více taktických jednotek a zapojení do systémů velení a řízení vyšších úrovní. Jeho jedinečná bojová účinnost vyplývá také z použití programovatelné munice Rheinmetall ráže 35 mm Ahead, která zajišťuje maximální účinnost proti malým, rychle se pohybujícím cílům, v podmínkách moderního bojiště jde o řízené střely, střely s plochou dráhou letu, drony a vyčkávací munici.

Armáda České republiky na tyto prostředky ve své Koncepci výstavby AČR 2035 zmiňuje jen velmi obecně: „Ochrana sil bude rozvíjena komplexně napříč všemi operačními doménami. Snižována bude zranitelnost sil a prostředků zejména před účinky bezpilotních prostředků, vyčkávací munice a technologicky pokročilých zbraňových systémů. Posílena bude schopnost jak jejich včasné detekce, tak i možnosti eliminace s využitím aktivních a pasivních systémů a opatření.“ Mezi projekty náhrady a rozvoje hlavních druhů techniky ale prostředky C-UAS (protidronové) nevidíme vůbec, a schopnost C-RAM je oproti KVAČR 2030 odložena o plných osm let, v plánu je nákup dvou systémů po roce 2031. Jiné prostředky pozemní PVO než v roce 2021 zakoupené komplety SPYDER od izraelské společnosti Rafael v KVAČR 2035 nejsou rovněž.

Zdroj: Rheinmetall; Allied Air Command; KVAČR 2035

Tagy článku