Taktický soubojový simulátor pro Armádu ČR má dodat společnost Saab Czech s.r.o.

Taktický soubojový simulátor pro Armádu ČR má dodat společnost Saab Czech s.r.o.
Autor: army.cz|Popisek: Z výcviku vojáků AČR
04 / 09 / 2018, 17:30

Na dnešním zasedání informoval ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) vládu o veřejné zakázce, jejímž předmětem je dodání taktického soubojového simulátoru (TSS), který má armádě dodat společnost Saab Czech s.r.o. Předpokládaná cena činí bezmála 289 milionů Kč (bez DPH). Jde přitom o další zakázku, kolem níž se vznášejí otazníky týkající se konkurenčních nabídek. Deník právo ji koncem srpna označil za „podivnou.“

Systém armáda užívá pro co nejrealističtější simulaci bojových situací. Soustava senzorů snímá laserové signály iniciované výstřelením slepé munice a systém vyhodnocuje přesnost a efektivitu zásahů, podle níž je cvičící voják z další akce vyřazen jako zabitý, případně omezen jako zraněný, který potřebuje ošetření a evakuaci, atp.

Psali jsme: Fakta ke stanoviskům společnosti SAAB

Společnosti Saab Czech s.r.o. je na českém trhu výhradním dodavatelem zavedeného a Armádou České republiky od roku 2011 používaného systému živé simulace SOUB/ST-SSS-BV. Armáda jej pořídila pro deset vozidel Pandur II, a nově jej hodlá rozšířit i pro pěchotu.

Podle ministerstva se tak zajistí plná slučitelnost pořizovaného i stávajícího simulátoru a jeho doplňků, přičemž údajně neexistuje alternativa: nabízená řešení zařízení jiných společností pracují na odlišném kódovacím standardu než je požadovaný OSAG-2 a na odlišném kmitočtu. Pořízení simulátoru v roce 2011 a technické zhodnocení řídícího systému EXCON v roce 2016 by se podle tvrzení ministerstva hrozilo stát „zmařenou investicí.“ Pořizovat jiný kódový standart než OSAG-2 by bylo podle ministerstva „neekonomické, nehospodárné a neúčelné.“ Ministerstvo dále pořízení simulátoru zdůvodňuje zhoršující se mezinárodní bezpečnostní a politickou situací.

O tom, že zakázku ministerstvo vypíše bez soutěže a zadá ji přímo společnosti Saab, rozhodlo kolegium ministryně obrany Karly Šlechtové. A to podle výjimky, kterou umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek (č. 134/2016 Sb.) § 29, písmeno s) („jde-li o veřejnou zakázku, jejímž předmětem je výroba vojenského materiálu nebo obchod s ním, a tento postup je nezbytný k ochraně podstatných bezpečnostních zájmů České republiky, přičemž tento postup nesmí nepříznivě ovlivnit podmínky hospodářské soutěže na vnitřním trhu Evropské unie s výrobky, které nejsou určeny výlučně k vojenským účelům“).

Psali jsme: Podivný nákup bojových simulátorů od firmy SAAB

Podle Práva mohl podobný systém armádě dodat státní podnik LOM Praha, jehož dceřiná společnost VR Group, a.s. se zabývá výrobou simulátorů a simulačních technologií pro letouny, vrtulníky i pozemní síly. Ta se připravuje na výrobu taktického soubojového simulátoru ve spolupráci s německou společností Rheinmetall, která dodává takový systém německému Bundeswehru.

Uzavření smlouvy se očekává do 15. prosince 2018, a zakázka se bude realizovat v letech 2019 a 2020. Ministerstvo si od ní slibuje dosažení výcvikové schopnosti Centra simulačních a trenažérových technologií (CSTT) a naplnění ambice AČR v oblasti přípravy jednotek a štábů brigádního úkolového uskupení společně s dalšími simulačními centry a jednotkami NATO. Systém od společnosti Saab implementovalo 12 států Evropy a jednotky americké armády dislokované v Německu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace