Rok po oznámení o ukončení vývoje se zdá, že raketa AGM-183A je první sériovou hypersonickou střelou USA

Rok po oznámení o ukončení vývoje se zdá, že raketa AGM-183A je první sériovou hypersonickou střelou USA
Autor fotografie: Defense Visual Information Distribution Service / Picryl|Popisek: Střela AGM-183A
05 / 03 / 2024, 12:00

Americké letectvo v minulém týdnu zveřejnilo další fotografie hypersonické střely AGM-183A, která by již neměla být prototypem. Informace přicházejí navzdory oznámení o ukončení programu, k němuž mělo dojít na konci března 2023. Podle bezpečnostních odborníků mají testy raket vést k zastrašení nepřátel.

V úterý 27. února 2024 zveřejnilo americké letectvo fotografie, na kterých je vidět skupina vojáků a střela AGM-183A připevněná na křídle bombardéru B-52H. Fotografie byly pořízeny na letecké základně Andersen na ostrově Guam v Pacifiku, kde sídlí 36. křídlo operující právě s bombardéry Boeing B-52 Stratofortress. Jedná se tak o v pořadí již druhé fotografie hypersonické rakety AGM-183A, která by neměla být pouze prototypem, ale již finální podobou střely. První podobné fotografie AGM-183A byly zveřejněny v září 2023 na podobném výcviku hypersonických zbraní na Edwardsově základně v Kalifornii. 

Speciálního výcviku na základně Andersen, na kterém byli vojáci seznámeni s používáním hypersonických střel při operacích, se však nezúčastnili členové 36. křídla, ale operativci letounů B-52 z 23. expediční bombardovací perutě patřící pod základnu Minot v Severní Dakotě a 49. perutě ze základny Barksdale v Louisianě. Americké letectvo neuvedlo bližší informace k tomu, jaká jednotka bude nyní s letounem vyzbrojeným touto hypersonickou raketou operovat. 

 

V pořadí již druhé představení rakety AGM-183A je provázeno hned několika otazníky, protože přichází téměř rok od doby, co americké letectvo v březnu 2023 oznámilo ukončení programu vývoje tohoto typu rakety. V neděli 3. března 2024 americké letectvo ohlásilo, že budou rakety AGM-183A v několika příštích dnech použity při zkouškách v Tichomoří. Bezpečnostní experti Joseph Trevithick a Thomas Newdick z webového portálu The War Zone se domnívají, že by toto testování mělo sloužit k odstrašení možných protivníků v případném konfliktu, a to především Číny. O čínských testech hypersonických raket se můžete dočíst v tomto článku

Hypersonická raketa AGM-183 vyvíjená společností Lockheed Martin byla poprvé testována mezi roky 2021 a 2022. I přes několik neúspěšných zkoušek a prohlášení amerického letectva o ukončení vývoje kvůli hardwarovým a softwarovým problémům však výrobce v průběhu roku 2023 nadále pokračoval s jejím vývojem. V listopadu 2023 navíc společnost Lockheed Martin uvedla, že brzy přistoupí k začátku výroby menšího počtu raket. Podle odhadů amerických úřadů se cena rakety pohybuje mezi 14,9 a 17,5 miliony dolarů (347,9 - 408,6 milionů Kč). O nebezpečí hypersonických raket a jejich ruských variacích se více dozvíte v tomto textu

Střela AGM-183A na letounu B-52

Střela AGM-183A má podobnou trajektorii letu jako balistické střely, avšak oproti ní u tohoto typu hypersonické rakety (hypersonic glide missile) nedochází ke druhé a třetí fázi letu. O balistických střelách se můžete dočíst v tomto textu. Po dosažení vyšších vrstev atmosféry totiž raketa dokáže být po zbytek letu plně manévrovatelná podobně jako řízená střela. Dosah střely je podle údajů výrobce 1 600 km a její rychlost se odhaduje na 7-8 Mach (asi 8 575-11 025 km/h). Raketa vzduch-země bude moci být odpalovaná z amerických letounů B-1, B-52, B-21 a F-15E. 

Pokud by se opravdu nejednalo o prototyp, ale jeden z prvních kusů sériově vyrobených raket AGM-183A, prezentovaná střela by byla první americkou hypersonickou raketou, u které byl dokončen její vývoj. Mezi další hypersonické střely, které se nyní stále nacházejí ve stavu testování, jsou rakety HWS, HAWC, HACM nebo HALO. Jestli Lockheed Martin již připravil a americké armádě v blízké době dodá více kusů AGM-183A, Amerika by mohla vykompenzovat svůj deficit v této době, který má vůči Číně i Rusku.

 

Tagy článku