Dvojitý problém pro Rusko. Tandemové kumulativní ATGM RGW 90 dva roky řádí na Ukrajině

Dvojitý problém pro Rusko. Tandemové kumulativní ATGM RGW 90 dva roky řádí na Ukrajině
Autor fotografie: MORS / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: MATADOR ve službách slovinské armády
09 / 06 / 2024, 07:00

Moderní ATGM jsou střely, které zřejmě rozhodly o počátečním neúspěchu Rusů při invazi na Ukrajinu. Likvidace obrněných kolon agresora se stala doslova legendární.

Moderní tank má velmi silnou slitinu pancíře z oceli, wolframu, keramických výztuží a dalších komponentů. Na základní ochraně je navíc položen reaktivní pancíř, jehož úkolem je přivést protitankovou střelu k předčasnému výbuchu a odklonit energii rakety jinam. Reaktivní pancéřování je sada ocelových bloků, které jsou vyplněny výbušninou. Kinetická část střely (tedy její hrot) se tak “provrtá” skrz ocel a přivede náplň reaktivního pancíře k výbuchu. Ona exploze následně způsobí vybuchnutí přiletivší střely. Ne vždy tento systém zneškodnění střely funguje, ale dnes je reaktivní pancíř na moderním MBT již samozřejmostí. 

 

RGW 90 jako kumulativní tandemová střela

 

ATGM jako RGW 90 MATADOR jsou proto právě v důsledku zvýšeného použití reaktivního pancíře koncipované jako kumulativní tandemové střely. Zjednodušeně dvojí. První nálož má přivést k výbuchu reaktivní pancíř a následně se koncentrovaná energie střely propálí skrze hlavní ochranu dovnitř MBT, kde vybuchne. O účinnosti svědčí stovky utržených věží ruských tanků po výbuchu uložené munice. Nutno ovšem podotknout, že značná část ruských MBT reaktivní pancíř nemá. Pochopitelně jde hlavně o staré modely. Přitom lze považovat třeba ruskou reaktivní ochranu Kontakt-5 za velmi moderní. Pro Rusy bylo na začátku války velké překvapení masové nasazení amerických Javelinů nebo ukrajinských ATGM Stugna-P. Ztráty těžké techniky byly obrovské.

Německý MATADOR RGW 90 je kumulativní (energie výbuchu jde úzkým paprskem do pancíře a propálí se) tandemová (dvojí výbuch) střela, kterou vyrábí německé DND. Vyvinuta byla ve spolupráci s izraelským Rafael Advanced Defence Systems, Agenturou pro obrannou vědu a technologii a singapurskými ozbrojenými silami. V Bundeswehru nahradila lehkou protitankovou střelu Armbrust. Patří mezi nejlehčí PTŘS vůbec. Váha kompletu je 8,9 kilogramu, zatímco třeba Javelin váží 11,8 kg. Pro pěšáka je totiž každé kilo znát. Hlavice je účinná i proti zdím s velmi malým zpětným rázem, tedy bezpečná i ve stísněných prostorách. 

 

Efektivita RGW 90 prověřena v boji

 

Střela by díky přídavnému pohonu měla být imunní proti povětrnostním podmínkám. Podle Army Technology je zbraň v současné době výzbroji Slovinska, Německa, Izraele a pochopitelně Singapuru. V neposlední řadě však také Ukrajiny, která jich měla obdržet více jak 5 000 kusů, alespoň dle Global defence corp. Bezzákluzový systém je odpalován z ramene jednoho vojáka a s transportní konfigurací má délku jen jeden metr. S víceúčelovu vysoce výbušnou hlavicí HEAT by měl být RGW 90 schopen prorazit pancíř o síle 500 mm RHA. Systém řízení palby váží jeden kilogram a skládá se z optického zaměřovacího systému, nočního vidění, laserového dálkoměru a balistického počítače. Javelin má laserové a infra navádění. 

RGW 90

MATADOR je systém na jedno použití, což vysvětluje jeho nízkou váhu a relativně jednoduché systémy určené pro zaměřování cíle. ATGM by i přes své skromné rozměry měl být schopen likvidovat i hlavní bojové tanky. Rodina RGW 90 zahrnuje čtyři subsystémy, které jsou buď proti zdem nebo obrněným vozidlům, či ničení skrytých cílů. Účinný dosah činí až 1 200 metrů v závislosti na použité hlavici. Protizávaží tvoří drcený plast, který při výstřelu vyletí směrem dopředu a je zpomalován odporem vzduchu. To pomáhá vytvářet opravdu velmi malý zpětný ráz.  

RGW 90 byl v boji poprvé nasazen IDF v roce 2009 při operaci Lité olovo. MATADOR byl používán k prolomení zdí. Podle ukrajinského webového portálu Militarnyi je jeho nasazení na Ukrajině charakterizováno tak, že snadno probíjí lehce pancéřovaná vozidla, ale úspěch proti MBT není zaručen. Obzvlášť proti tankům s reaktivním pancířem. Velmi široké využití nachází při současném konfliktu mezi Izraelem, Hamásem a dalšími teroristickými skupinami v Pásmu Gazy. Militantní hnutí se totiž dokázaly několika izraelských RGW 90 zmocnit. 

Tagy článku