Autor fotografie: Daniel Steger, CC BY-SA 2.5|Popisek: Tank Leclerc
O této možnosti jednali francouzský prezident Emmanuel Macron s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Dodávka tohoto tanku by byla nepochybně pro Ukrajinu posilou. Ale stroje musí být dodány brzy a v dostatečném počtu, co nejdříve pak musí být i vycvičeny osádky a zajištěna veškerá logistika včetně munice.
Francouzské tanky jsou zajímavým řešením. Sice mají hmotnost „pouhých“ 54-56 tun, ale odolnost pancéřování je srovnatelná s jinými západními tanky, jež jsou mnohem robustnější. O tomto tanku uvažovalo i Řecko, kdy byl vítězem ve střelbě na přesnost, ale nakonec prohrál s Leopardem 2A5 vzhledem k lepšímu situačnímu povědomí u Leopardu.
Šíří se informace o tom, že Rusko zahájilo ofenzivu nyní právě, než začnou dodávky západních tanků. Ruské tanky jsou sice menší a lehčí a mají kanon 125 mm oproti 120 mm NATO, ale západní tanky mají lepší systémy řízení palby. Záleží tedy kdo vystřelí rychleji a přesněji. A zde má západní technika převahu. Navíc západní technika má munici standardně oddělenou od osádky, kdežto ruská osádka sedí přímo mezi municí. Při zásahu tedy ruský tank exploduje a pohřbí celou osádku.
Výhodou tanku tanku Leclerc je též automatické nabíjení, což znamená tříčlennou osádku, jako mají ukrajinské tanky. Ukrajinská armáda by tak nemusela měnit organizační strukturu, na rozdíl od Leopardů a Abramsů, kde je čtvrtý člen osádky a to nabíječ.
Výrobcem francouzského tanku je francouzská firma NEXTER. Ta se spojila s německou společností KMW do konsorcia KNDS. Na obranném veletrhu Eurosatory představilo KNDS zajímavý koncept, a to podvozek z Leopardu 2A7 s lehčí věží z Leclercu. Pokud s tímto projektem KMW souhlasilo, svědčí to o kvalitě francouzské produkce. Francie prodala tanky Leclerc do Spojených arabských emirátů, které část věnovaly Jemenu. Ukrajina se tak stane čtvrtým uživatelem a po Jemenu druhým, kdy je bude mít v bojovém nasazení.
Leclerc na Ukrajině by mohl v místě nasazení být „gamechanger“ a působit ruským tankistům a mechanizovaným jednotkám značné ztráty. Samozřejmě bude záležet na situaci, taktice a vycvičenosti ukrajinských vojáků. A dodávka moderní těžké techniky ze Západu bude pro Ukrajinu jistě nejen vojenskou pomocí, ale i psychologickou vzpruhou. V podstatě, když Ukrajina obdrží tanky Leclerc, Abrams, Challenger a Leopard, bude to ukázkou síly tankových jednotek NATO.
Ukrajina obdržela ruční protitankové zbraně, protivzdušné systémy, houfnice, na cestě jsou BVP a teď to budou tanky. V celkovém součtu nemalá síla. A tím spíš je Rusko nervózní a střídá velitele ,,speciální operace“ jako na „běžícím páse“. Podcenění odhodlání Ukrajiny se bránit a sílící podpora ze Západu jsou tedy zásadní faktory.
Ale v některých oblastech začal Západ narážet na tenčící se zásoby. Takže je otázkou, jak dlouho bude konflikt trvat a jaká bude spotřeba munice a techniky. Ne všechny sklady se mohou zcela vyprázdnit a ne každá technika půjde opravit, ztráty jsou nevyhnutelné na obou stranách. Leclerc je jistě odolnější a účinnější než ukrajinské tanky, proto lze předpokládat, že na jejich vyřazení budou chtít nasadit to nejvýkonnější co mají v arzenálu. Nejvýkonnější jsou PTŘS útočící shora, takovému úderu málokterý tank odolá. Ale třeba čelní pancíř Leclercu je dimenzován, aby odolal ruským tankovým podkaliberním střelám a celé vozidlo je chráněno proti ráži 30 mm, tedy nejrozšířenější ráži BVP a prostor osádky proti RPG-7. To se o ruských tancích říci nedá, pokud nepoužijí přídavné pancéřování, pasivní ochranu ERA případně aktivní systémy. Takže Ukrajina ve formě tanků Leclerc by jistě dostala velmi silnou pomoc, pokud se Francie dá zelenou jeho dodávkám na Ukrajinu.
Zdroj: europarl.europa.eu, epthinktank.eu, behorizon.org