Tank Leopard 2: Ideální řešení pro náhradu starých T-72. Jde o hlavní evropský bitevní tank, řekl v rozhovoru Thomas Fritzsch z německého KMW

Tank Leopard 2: Ideální řešení pro náhradu starých T-72. Jde o hlavní evropský bitevní tank, řekl v rozhovoru Thomas Fritzsch z německého KMW
11 / 06 / 2019, 20:00

Během zbrojařského veletrhu IDET 2019 poskytl Security Magazínu rozhovor Thomas Fritzsch, oblastní ředitel společnosti Krauss-Maffei Wegmann (KMW), v jejíž expozici si mohli návštěvníci prohlédnout hlavní bitevní tank (MBT) Leopard 2, který na bocích zdobilo 19 státních vlajek – tank je ve výzbroji devatenácti zemí světa, a třinácti zemí Evropy. Vedle Leopardu stálo francouzské kolové bojové vozidl pěchoty VBCI od společnosti Nexter – obě partnerské společnosti se podílejí mj. na vývoji německo-francouzského „eurotanku“ (MGCS), a kromě něj byla řeč také o tom, co může KMW, a případně Nexter, ozbrojeným silám České republiky nabídnout.

Thomas Fritzsch v rozhovoru vyzdvihl fakt, že Leopard 2 je v západní Evropě nejpoužívanějším hlavním bitevním tankem. Mezi státy bývalé Varšavské smlouvy jej pořizují Polsko a Maďarsko, a patří mezi potenciální řešení při budoucí a blížící se náhradě za české T-72M4 CZ. Občas je slyšet názor, že hlavní bitevní tanky přestávají nebo záhy přestanou hrát důležitou roli, že moderní bojiště potřebuje jiné druhy techniky. Thomas Fritzsch s takovým názorem nesouhlasí a uvádí mj. příklad z nasazení tanku v Afghánistánu. O tanku Leopard ve výzbroji Bundeswehru jsme hovořili loni také s generálporučíkem Jörgem Vollmerem, a sice v souvislosti s kompatibilitou mezi tanky Leopard a BVP Puma, kterou nám během IDETu Thomas Fritzsch potvrdil a ilustroval příkladem.

Kromě tanků může společnost KMW, se svou partnerskou společnosti Nexter, Armádě České republiky nabídnout v rámci modernizačních procesů řadu další techniky a technologií:

  • Dobrý den, jsem zde s panem Thomasem Fritzschem, zástupcem společnosti Krauss-Maffei Wegmann. A stojíme tady před velkolepým tankem Leopard 2. Co znamená vaše přítomnost zde na IDETu 2019, míří potenciálně k náhradě českých tanků T-72?

Myslím, že není tajemstvím, že T-72 českých ozbrojených sil musejí být dříve nebo později nahrazeny. A jsme přesvědčeni, že Leopard 2 by byl dokonalým řešením. Protože Leopard 2 je evropský hlavní bitevní tank. Máme třináct evropských uživatelů. A devatenáct celosvětově. Na bocích můžete vidět jejich vlajky. A protože je klíčové, že v budoucnu budou muset evropské národy a také ozbrojené síly spolupracovat více a více, jejich vybavení by mělo být harmonizováno.

  • Český tank T-72 je sovětského původu. A patří do určité míry do jiné váhové kategorie než Leopard 2. Myslíte si, že toto bude tématem? Nebo problémem?

Občas tento argument slyším. Ale před T-72 měli Češi nebo Čechoslováci T-55, který byl menší a lehčí. Ve 30. letech byl tank Škoda ještě menší a lehčí. A když se tady podíváte na FT-17, první český tank, je to malinké vozidlo. Tak jde vývoj. A Maďarsko a Polsko, jako bývalí členové Varšavského paktu, členské státy, disponující tanky T-72, dnes používají Leopardy. Já si tedy nemyslím, že by Česká republika, jako země ve středu, v srdci Evropy, byla no-go zónou pro moderní bitevní tanky.

  • A nemyslíte si tedy, že by tanky byly v budoucích bojích jakýmsi přežitkem. Myslíte, že budoucí armáda bude tanky nadále potřebovat?

Ano, naprosto. V současných a probíhajících konfliktech jsme viděli, jak jsou hlavní bitevní tanky důležité. Včetně misí jako v Afghánistánu. Dánské a kanadské síly tam své Leopardy nasadily. A tvrdí, že to byl situace nejvíce zklidňující nástroj, jaký měly. Jen svou fyzickou přítomností. A myslím, že i v budoucnu bude dosažitelnost a obrana oblastí a zařízení zásadní, a hlavní bitevní tank s kombinací palebné síly, mobility a ochrany bude pro takové operace klíčovým.

  • V České republice právě procházíme největším tendrem v moderní historii armády, na bojová vozidla pěchoty. A jedním ze soutěžících je PSM s jejich vozidlem Puma. Pumu a Leopard 2 nasazuje německý Bundeswehr. Jak spolu tato dvě vozidla komunikují a spolupracují?

Protože mají na bojišti odlišnou roli, nejsou postaveny na stejné technologii. Ale taktika, logistické systémy a doktríny jsou nastaveny tak, aby mohly spolupracovat. Protože musejí spolupracovat. A jsou tam drobnosti, jako například pro vyprošťování vozidla máte tady takové háky, a ty jsou stejně velké jako na Pumě, aby mohla vyprošťovací vozidla pracovat s oběma. Jak můžete vidět, vozidla jsou navržena tak, aby spolupráce obou vozidel na bojišti byla možná.

  • Výborné. Leopard 2 samozřejmě stále vyvíjíte a zlepšujete. Můžete nám říct, co v KMW s Leopardem v současnosti plánujete?

Leopard má před sebou stále dlouhou dráhu. Tím jsme si celkem jistí. Je také dobře známo, že Německo a Francie mají mezistátní projekt nového bitevního tanku. Říká se mu Main Ground Combat System, MGCS. A Krauss-Maffei Wegmann, KMW, jako výrobce Leopardu, spolu s naší sesterskou společností Nexter, jako výrobcem tanku Leclerc, jsou přirození partneři, průmysloví partneři v tomto projektu. Už na tom pracujeme, společně s německými a francouzskými institucemi a úřady. Ten projekt je v rané fázi, ale postupuje. Ale zároveň stále vyvíjíme Leopard. Se systémem aktivní ochrany, systémem řízení bojové činnosti, atd. atp. Takže máme dost práce.

  • Chápu, chápu. Jaké jsou vaše další plány zde v České republice?

Kromě Leopardu 2.

  • Ano.

V České republice je několik modernizačních projektů, jak víme. A jak jsem řekl, jsme přesvědčeni, také v týmu KMW spolu s Nexterem, že můžeme poskytovat dobrá řešení. Ať už půjde o dělostřelectvo, mosty, ale také řízení bojové činnosti a systémy řízení palby.

  • Díky za odpověď. A poslední otázka: jak se vám líbí IDET 2019 tady v Brně?

Je to příjemné. Je tady hodně lidí. Je o nás velký zájem. Mluvíme nejen s vojáky, ale i s veřejností. A co se mi opravdu líbí, už jsem o tom mluvil, tank FT-17, kde můžete vidět vývoj technologií, a už jsem četl, že se vlastně dá říci, že je tady vystaven úplně první a možná další bitevní tank českých ozbrojených sil.

  • Ano, Renault je támhle. Je vlastně skvělé moci porovnat oba tanky, kudy se ubírá vývoj. Děkuji za rozhovor. A užijte si zbytek IDETu. A děkujeme, že jste nám představit velkolepého Leoparda. Díky.

Děkuji.

Tagy článku