Tank Leopard 2 vs. 3,5m protitankový příkop - jedna : nula

Tank Leopard 2 vs. 3,5m protitankový příkop - jedna : nula
Autor: youtube|Popisek: Leopard 2
22 / 03 / 2020, 11:00

Hlavní bitevní tanky Leopard 2 jsou přes svou hmotnost blížící se 70 tunám velmi pohyblivé. Za velmi dobrou schopnost pohybovat se v terénu vděčí jednak výkonnému motoru, jednak konstrukci podvozku, který umožňuje pohyb po svahu dle oficiálních údajů do 30° (60 %), boční náklon 16° (30 %), výstupnost 1,15 m, brodivost až 1,4 m (s přípravou až 4 m) a překročivost, tedy překonávání příkopů, až 3 m. Přiložené video ovšem ukazuje, že existují situace, kdy se díky své síle Leopard 2 dokáže poprat i příkopem širším.

Podle slavného Guderianova výroku, že motor je zbraní tanku stejně jako jeho kanón, se Leopard 2 rozhodně nemá za co stydět. Dieslový 12válcový motor MTU MB-837 Ka501 o obsahu 47,6 l a maximálním výkonu 1500 koní při 2600 otáčkách umožňuje tanku mj. následující kousky:

Motor dovoluje tanku dosahovat maximální rychlosti na silnici 72 km/h. Nádrž o objemu 1200 l dává tanku při odhadované spotřebě 300 litrů na 100 km na silnici dosah na silnici až 400 km, a při 500 litrech na 100 km v terénu pak 240 km.

Jde původně o motor vyvíjený společností MTU (Motoren-und Trubinen-Union Friedrichshafen GmbH) pro nerealizovaný německo-americký projekt "MBT-70" a kromě Leopardu 2 pohání také od tanku odvozená speciální vozidla jako vyprošťovací a opravárenský Bergepanzer BPz3 Büffel nebo mostní Panzerschnellbrücke 2.

Společnost MTU má obrovské zkušenosti s výrobou motorů v civilní i  vojenské oblasti, v letectví i pozemní technice, ať již se jedná o letouny s pevným křídlem nebo vrtulníky, dopravní či bojová vozidla. Je ale férové říci, že výkon motorů MTU, je dnes dáván do tzv. Powerpack, tedy spolehlivost a výkon motoru a spolehlivost a výkon převodovky,  jenž v tomto případě pochází od společnosti RENK. Toto  spojenectví vytvořilo neobyčejně silnou a spolehlivou hnací jednotku umožňující tankům Leopard obrovskou mobilitu a manévrovatelnost na bojišti.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace