Tank M1A2C Abrams - Ironhorse ověřuje variantu SEPv3

Tank M1A2C Abrams - Ironhorse ověřuje variantu SEPv3
28 / 05 / 2019, 10:00

Všechny armády světa vždy řešily a řeší otázku modernizace své výzbroje. Již více než sto let patří do jejich pozemního arzenálu tanky, a samozřejmě i moderní konstrukce stárnou. Pro Armádu České republiky bude výhledově aktuální otázka náhrady za její úspěšné byť nepočetné T-72M4CZ. A v principu stejný problém řeší o generaci dále také americké ozbrojené síly, jejichž hlavním bojovým tankem je v roce 1980 zavedený M1 Abrams. Americká armáda získává čas pro vývoj a zavedení jeho nástupce modernizací stávajících vozidel. V roce 2005 byla uvedena varianta M1A2 SEPv2. Nyní testují vojáci 2. praporu 8. jezdeckého pluku 1. obrněné brigády (brigádní bojový tým Ironhorse) 1. jezdecké divize zatím poslední variantu označenou jako SEPv3.

Česká modernizace tanků T-72, jež ze zbraně zavedené do výzbroje Československé lidové armády v 70. letech učinila moderní tank 3. generace, proběhla v 90. letech mj. podle zkušeností z války v Zálivu v roce 1991. Vývoj verze T-72M4CZ byl završen v roce 1997, tedy před více než dvaceti lety. Nejčastěji jsou jako její budoucí náhrada skloňovány německé Leopardy 2 a izraelské tanky Sabra. Někdy jsou zmiňovány také lehké tanky, tedy BVP se 120mm kanónem, což by bylo řešení, které by rovněž mohlo pomoci do velké míry udržet armádní know-how nasazení těžké obrněné techniky, ač taková vozidla nebudou mít stejnou bojovou hodnotu a nebudou moci plnit stejné úkoly.

Americké ozbrojené síly disponují více než osmi tisíci tanků. Kromě několika stovek tanků M60 Patton 2. generace, které jsou částí v záloze, částí užívané jednotkami Národní gardy, jde především o tanky M1A1 (většinou ve skladech), M1A2 a M1A2 SEP (System Enhanced Package) armády a námořní pěchoty. Cílem aktuální modernizace, jejímž výsledkem je verze M1A2 SEPv3, je prodloužit životnost vozidel do konce 20. let. A to především umožněním implementace pokročilých technologií se zaměřením na výkon, ovládání, zvýšení odolnosti proti IED (improvizovaným výbušným zařízením) a nové prvky rozšiřující možnosti výcviku. A současně s tím také snížení nároků na údržbu a logistiku obecně.

Vojáci 2. praporu 8. pluku se účastnili evropské mise Atlantic Resolve, během níž získali bohaté zkušenosti s předchozí variantou SEPv2. Ta zavedla dálkově ovládanou zbraňovou stanici (CROWS) s kulometem ráže 12,7 mm jako standardní vybavení, spolu s barevnými displeji, vylepšeným ovládáním, novým operačním systémem, bočním přídavným pancéřováním ERA, vybavením pro boj ve městě (TUSK) a modernizovanou převodovkou.  Nyní poskytují data pro Army Evaluation Center, jež pomáhají vyhodnocotvat efektivitu, účelnost a odolnost verze SEPv3 označované také jako M1A2C. Ta přichází především s vyšším výkonem, lepšími komunikačními a síťovými prostředky, vylepšeným pracovním prostředím pro osádku, a mj. také programovatelnou municí AMP určenou zejména k podpoře pěchoty, u níž lze nastavit iniciaci při dopadu, se zpožděním, nebo v libovolné vzdálenosti během letu.

Rámcová smlouva o modernizaci necelých 500 tanků na verzi SEPv3 byla se společností GDLS uzavřena koncem roku 2017. Kromě nich je vyvíjená také varianta SEPv4 (M1A2D), s nimiž se v aktivní službě počítá od roku 2025, s vylepšenou optikou, laserovým dálkoměrem, meteorolickými sensory, apod. Velkou změnou v případě vyvíjeného tanku M1A3 by měl být dieslový motor namísto dosavadní plynové turbíny.

Zásadní koncepční změna zatím na obzoru není, a není pro ni důvod: americké ozbrojené síly budou určitě ještě desítky let spoléhat na platformu tanků Abrams. Změnu by mohl přinést vývoj materiálu, který by při stejném nebo lepším stupni odolnosti dovolil konstrukci výrazně lehčí.

Tagy článku