Tanky T-14 Armata hned tak nebudou, vrátí se modernizované T-80BV

Tanky T-14 Armata hned tak nebudou, vrátí se modernizované T-80BV
Autor fotografie: By Vitaly V. Kuzmin (http://vitalykuzmin.net/?q=node/297) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0) or CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons|Popisek: T-80BV
19 / 11 / 2016, 08:00

Ruské ministerstvo obrany má v plánu opět zprovoznit a upgradovat některé z uskladněných hlavních bitevních tanků T-80BV, podle zdroje z ruského obranného průmyslu.

"V současné době jsou přípravné práce ke startu modernizace prvních T-80BV v konečné fázi," řekl zdroj serveru IHS Jane´s . "V souladu s programem vyvinutým v Omsktransmash a speciální konstrukční kanceláři pro dopravní strojírenství, generální opravy a modernizace tanků T-80BV ministerstva obrany budou zahájeny v příštím roce. Příslušné práce budeme dělat v závodech Omsktransmash, "uvedl zdroj s tím, že počty tanků, které mají být upgradovány a podmínky programu budou definovány armádou.

Modernizované T-80BV MBTs budou vybaveny systémem řízení palby Sosna-U (používá ho T-72B3 a T-90), aktualizovaným energetickým generátorem a startérem motoru, pokročilým reaktivním pancířem (ERA). Modifikované T-80BV budou vhodné pro klimatické podmínky Arktidy, Dálného východu a Sibiře, uvedl zdroj.

Zdroj dodal, že "Předtím tanky T-80BV hrály důležitou roli v ozbrojených silách. Program pro upgrade asi 3 000 tanků T-80 se datuje do roku 2002, nicméně nebyl realizován. Obranný průmysl vytvořil jednotný bojový prostor, nové dělo tanku s novými náboji s pokročilou účinnosti, ERA systému, atd. Z tohoto důvodu se specifikace aktualizované T-80 včetně spotřeby paliva, nebudou příliš lišit od tanku T-90."

Tanky T-80BV byly staženy od jednotek, protože se počítalo s jejich nahrazením tankem T-14 Armata. Nynější plány ale jasně ukazují, že Armata u jednotek hned tak nebude a i nadále bude působit jen jako technologický strašák.

Rusko v současné době provozuje blíže nespecifikovaný počet tanků T-80U (Okolo 550), přestože bylo navrženo jejich vyřazení okolo roku 2020. Nicméně zůstávají klíčovou součástí ruských pozemních sil a jsou jimi vybaveny některé z nejdůležitějších obrněných jednotek.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.