Tanky T-90MS či protivzdušné systémy S-400. Rusko a Indie prohlubují vojensko-technickou spolupráci

Tanky T-90MS či protivzdušné systémy S-400. Rusko a Indie prohlubují vojensko-technickou spolupráci
Autor: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: T-90MS
05 / 05 / 2019, 14:30

V posledních letech se zintenzivnila tradiční vojensko-technická spolupráce mezi Ruskem a Indií. Do budoucna oba státy počítají s jejím prohlubováním.

Rusko v poslední době ještě více intenzifikuje vojensko-technickou spolupráci s Indii. Ta je jedním z hlavních zahraničních zákazníků ruských zbraní. Dalšímu prohlubování vztahů v této oblasti napovídá intenzivnější export ruských letadel, tanků či plánované dodávky protivzdušných systémů S-400.

Indie si navíc pronajímá ,,exkluzivně" ponorku INS Chakra II (což je ruská Akula), která vstoupila do služby v roce 2012. V námořní oblasti pojí Indii s Ruskem úzké vazby, protože Indie již dříve provozovala sovětskou jadernou ponorku třídy Charlie I v letech 1988 – 1991. Vzhledem k faktu, že kontrakt na pronájem plavidla INS Chakra II zanedlouho vyprší, poohlíží se Indie po pronájmu další ruské ponorky. A pokud hovoříme o plavidlech, není náhoda, že INS Vikramaditya je přestavěná bývalá sovětská letadlová loď třídy Kijev, která byla prodána Indii v roce 2010.

ponorka INS Chakra

                                                                        Ponorka INS Chakra

 

Nejnovější zakázka v indicko-ruské vojensko-technické výměně se pak týkala pořízení 464 tanků T-90MS za 1,93 miliard dolarů v rámci licenční výroby. Vozidla tak ještě více rozšíří ruský arzenál v indické výzbroji. Tyto tanky znatelně zvýší bojovou sílu indické armády a jsou výkonnější než tanky T-90S. Pro Indii je tento kontrakt také důležitý v tom, že se výrazně zhoršily vztahy s Pákistánem ohledně sporného území Kašmíru.

Pokud hovoříme o letounech, Indie provozuje mnoho strojů ruské, respektive původní sovětské výroby. Součástí leteckého parku je mimo jiné modifikace letounu MiG-21-93 MiG-21UPG Bison a může se v praktické rovině vyrovnat strojům 4. generace. I když má indické letectvo kromě stíhacího víceúčelového letounu Tejas AF Mk 2 či francouzského Dassault Mirage stále k dispozici řadu ruských/sovětských letounů (MiG-21, MiG-29), pro Indii je v případě vítězství v tendru na 114 víceúčelových letounů v programu MMRCA 2.0 připravena F-21 od společnosti Lockheed Martin, čímž by se posílil ,,západní mix" indického leteckého parku. Letoun F-21, který vychází ze stroje F-16 Block 70, je speciálně upraven pro Indii.

f 21

                                                   Víceúčelový letoun F-21, který nabízí Indii USA

 

Už jsme zmiňovali plánovanou dodávku protivzdušných kompletů S-400 za 5,43 miliard dolarů. Kontrakt byl podepsán v říjnu minulého roku a Indie si objednala pět těchto systémů. Očekává se, že protivzdušné komplety, které putují také do Číny nebo Turecka, budou Indii dodány do roku 2020.

Intenzivní spolupráce mezi Ruskem a Indií tak bude zcela jistě pokračovat. Pro Rusko je Indie jedním z hlavních zahraničních zákazníků, i když se Západ snaží v poslední době spolupráci poněkud ,,rozmělnit" například nabídkou zmíněného letounu F-21. Na každý pád Indie bude dál rozšiřovat ruský arzenál ve své výzbroji a otázkou zůstává, o které západní zbraně, respektive technologie bude mít komplementárně v budoucnu zájem.

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace