Tatra 158 Phoenix má úspěch v Saúdské Arábii, na tamním veletrhu se předvedla i společnost Excalibur Army

Tatra 158 Phoenix má úspěch v Saúdské Arábii, na tamním veletrhu se předvedla i společnost Excalibur Army
Autor fotografie: Tatra / Public domain|Popisek: Tatra 158 Phoenix 158 s pohonem 4x4
11 / 02 / 2024, 08:00

Na veletrhu bezpečnostních a obranných technologií World Defense Show konného mezi 4. a 8. únorem v Rijádu (SA) automobilka Tatra úspěšně představila několik nových modelů auta. Nechyběla ani demonstrace Tatry 158 Phoenix vyráběné přímo v Saudské Arábii.

Vůz Tatra 158 Phoenix vznikl na základě spolupráce mezi Tatrou a holandskou automobilovou společností DAF zaměřující se na výrobu nákladních automobilů. Vozidlo, na kterém se při vývoji Tatra zaměřila především na podvozek a DAF na zbylé díly vozu, je produkováno od roku 2011. Společnost SAMI podle informací webového portálu The Army Recognition vyrábí lokální verzi automobilu nákladního automobilu Tatra 158 Phoenix na základě licence udělené přímo Tatrou.

Podvozek vozu Tatra 158 Phoenix disponuje páteřovou konstrukcí, na kterou je zavěšeno každé kolo zvlášť a vyrábí se ve verzích pohonu 4x4, 6x6, 8x8 a 10x10. Vozidlo je proto vhodné pro různé civilní, ale také vojenské využití. Není však vybaveno vzduchem přímo chlazenými motory Tatry, ale vodou chlazenými motory PACCAR MX-375 o výkonu 375 kW. Rychlost vozidel se pohybuje okolo 65 km/h. Oproti jiným klasickým nákladním automobilům mají vozidla Tatra 158 Phoenix nájezdový úhel 31° a je možné je použít také pro terénní účely. 

 

Kromě modelu 158 Phoenix společnost Tatra na veletrhu World defence show vystavovala také nové modely vozidel třídy Tatra Force a Tatra Tactic. Ty jsou používány především záchrannými a obrannými složkami různých států Blízkého východu již několik let. Pod stánkem CSG se představily také samohybné houfnice Morana 155 mm a DITA 155 mm od Excalibur Army nebo munice od společnosti MSM Group. 

Veletrh bezpečnosti a obrany World defence show (WDF) se koná každé dva roky v hlaním městě Saudské Arábie, Rijádu. Přesto, že se první ročník konal teprve v roce 2022, WDF se již dokázal dostat mezi jedny z nejlepších veletrhů světa zaměřených na představení nové obranné a bezpečnostní techniky. Na druhém ročníku, který probíhal mezi 4. a 8. únorem 2024 se počítalo s účastí 750 společností ze 75 zemí světa. Na veletrhu mimo jiné společnost BAE Systems představila modernizovanou verzi UAS Concept 2. O této technologii jsme vás informovali v tomto textu

 

Tagy článku