Autor fotografie: Robert Sullivan / Flickr|Popisek: Taurus na Saab Gripen
MBDA a Saab jsou výrobci raket Taurus, které patří mezi nejlepší střely dlouhého doletu současnosti. Německo ve světle konfliktu na Ukrajině až trochu scestným způsobem jedná o pořízení dalších šesti set kusů.
Pokud bychom se měli bavit o pozitivech staršího typu Taurusů KEPD 350 bude jich poměrně dost. Střela má gyroskopický inerciální navigační systém. Ten je schopen číst terén a umožňovat raketě let velmi nízko nad zemí. Navíc je Taurus neustále navigován pomocí GPS. Jenže to není zdaleka vše. Hlavice má obrazový snímač a paměť. Takže do ní nahrajete siluetu cíle a při jeho detekci už střela začne pracovat zcela sama a osud nepřítele je víceméně zpečetěn. Ale Němci nepodcenili vůbec nic. Taurus má stealth nátěr a tvar, je nepochybně sám o sobě, i bez schopnosti letět nízko nad zemí, velmi těžko zachytitelný radary. Ukrajinci raketu nechtějí pro nic za nic.
Špičkové parametry Taurus KEPD 350
Střela podle SAABu váží 1 400 kilogramů, z toho bojová hlavice 480 kilogramů. Na délku měří přes pět metrů a výsuvná křídla pro manévrování mají rozpětí přes dva metry. Jeden z účelů Taurusu je ničení bunkrů. Hlavice má dvoustupňový tandemový penetrátor MEPHISTO, kdy první výbuch je součástí snahy prorazit krytí cíle a druhý výbuch rozmetá vše uvnitř. Druhá střela má zpožďovací variabilní zapalovač, který lze nastavit podle výpočtů v rámci určení času, kdy se druhý stupeň hlavice dostane do prostoru výbuchu. Celý systém je nastaven tak, že Taurus těsně před cílem začne stoupat do výšky, aby měl v terminální fázi letu co největší kinetickou energii. Standardní rychlost se pohybuje kolem 323 metrů za sekundu.
Raketa má také elektronická protiopatření vzhledem k možnosti rušení. GPS je poměrně citlivý na tuto formu nepřátelské aktivity, jak se na Ukrajině zjistilo ohledně střel do MLRS HIMARS. Taurus je v německém letectvu používán na letadlech Panavia PA-2000 Tornado. Střelu ale zvládnou i Gripeny, F-15, F/A-18A Hornet a Eurofighter Typhoon EF-2000. Taurus si pořídila i Jižní Korea a vytvořila vlastní verzi rakety pro KF-51 Boramare. Ukrajina požádala o dodávku Taurusů již v květnu 2023. Nastal neuvěřitelný kolotoč ohledně dodání těchto střel napadenému Kyjevu. A odpověď zní stále stejné ne. A Luftwaffe disponuje asi šesti sty kusy Taurusů.
Agentura Reuters zveřejnila zprávu, že německý ministr obrany Boris Pistorius chce nakoupit dalších šest set Taurusů Neo pro německou armádu. Počáteční investice by měla být 350 milionů eur a celkově by střely měly vyjít na 2,1 miliardy eur. TWZ píše, že zatím nejsou známy podrobnější specifikace Taurus Neo, ale dá se předpokládat, že dojde k prodloužení doletu, zvýšení rychlosti střely a další modernizaci naváděcího zařízení v hlavici. Zřejmě se zaměřením na elektronickou ochranu. Symptomatické je, že celá informace přichází krátce potom, co Berlín a Londýn podepsaly smlouvu o rychlém vývoji zbraní pro hluboké údery.
Handl o Taurus Neo
Fraška už je nekonečné jednání na téma poskytnutí Taurusů Ukrajině. Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz (CDU) to nedávno v Bundestagu řekl naprosto jasně. Zkritizoval obrovskou liknavost v pomoci Kyjevu ve stavu, kdy Kreml bombarduje civilní cíle včetně nemocnic. Jasně se vyjádřil i ohledně Taurusů. Ukrajině by je poskytl. Věc má jeden háček. Bundeswehr a Luftwaffe jich mají k dispozici maximálně šest set kusů. Když se podíváme na Ukrajinu jako na konflikt vysoké intenzity je to zoufale nízké číslo. Takže je jasné, že sama německá armáda se svých špičkových střel určitě nechce zbavit a dodávky na Ukrajinu by ohrozily bezpečnost samotného Německa.
Jenže o to smutnější je, že německý ministr obrany má problém si prosadit koupi Taurusů, ono totiž vůbec není jisté, že k tomu dojde. A opět jen šest set kusů. Kdyby jimi disponoval Kyjev, jak dlouho by jím vydržely? Měsíc? Německo avizovalo, že se opět chce stát vojenskou velmocí. Jenže pokud se handluje o šesti stovkách raket, nikdy se Berlín významnou silou nestane. A nemá si zde smysl nic namlouvat. Každá zbraň poskytnutá Ukrajině zvyšuje bezpečnost Evropy, protože pokud Kreml vyhraje, důsledky budou velké. Neprohraje jen Kyjev, ale teď už celý západ.