foto: Ministerstvo obrany Ruské federace / Public domain /D-30
V centrálních skladech Ruské federace došly nejen hlavní bojové tanky (MBT), ale Putin už škrábe na dně i s taženým dělostřelectvem. 152mm a 122mm houfnice jsou klíčovým prvkem celé války.
Podle satelitních snímků je již několik měsíců jasné, že v deseti klíčových centrálních skladech techniky Ruské federace již došly hlavní bojové tanky (MBT), bojová vozidla pěchoty (IFV) a obrněné transportéry (APC). Již před rokem psal Forbes, že po dvaceti osmi měsících ruské agrese proti Ukrajině klesly zásoby T-55 o 31 procent, T-62 o 37 procent a T-80B o překvapivých 79 procent. Aktuální stav je takový, že počty MBT, APC a IFV v centrálních skladech se pohybují mezi 40 a 50 procenty předválečného stavu. Teoreticky by to mohlo znamenat, že techniky je stále dost. Opak je pravdou.
Putinovy centrální sklady zejí prázdnotou nejen u MBT
Drtivá většina ruské uskladněné techniky stojí venku bez jakékoliv ochrany proti přírodním vlivům a v řadě případů již desítky let. Putinova agrese a nepovedený útok přinesly dlouhodobý a převážně poziční konflikt s extrémně vysokými požadavky na materiál. V kombinaci s tím, že Moskva má velké problémy se sériovou výrobou prakticky čehokoliv, přes tři roky se intenzivně sahá do centrálních skladů. Nejde jen o MBT, které se braly k modernizaci, mnoho strojů se kanibalizovalo a jejich torza jsou nepoužitelná. Zbytek je zlikvidovaný korozí a postupným rozpadem. Do stejné situace se Putin už zjevně dostal i s taženými děly.

Zastaralé dělostřelectvo Ruské federace
Jestliže na počátku války rozhodovaly ATGM jako Javelin, NLAW nebo RGW 90 a MANPADS typu Starstreak a Stinger, postupně převzalo klíčovou roli dělostřelectvo na celé dva roky. Dnes 80 procent všech ztrát způsobují drony. Kyjev si jich letos vyrobí přes čtyři miliony a Kreml nechce zůstat pozadu. I přesto zůstává dělostřelectvo klíčovým segmentem celého konfliktu. A právě jen problematika artilerie je velmi zajímavá. Až do invaze na Ukrajinu Putin neustoupil ani o krok ze sovětské strategické doktríny, které jasně vládla kvantita. A to především v oblasti bojové techniky, především MBT a IFV, protivzdušné obrany a právě dělostřelectva.
V zásadě doktrinální záležitost druhé světové války. Háček je v tom, že technologicky se západ dostal úplně jinam. Ruské houfnice zaostávají snad úplně ve všem. 152mm dělostřelectvo má menší dostřel a je velmi nepřesné. Nejnovější samohybná houfnice 2S43 Malva je moc hezký systém, ale na novém kolovém podvozku je 152mm kanón z 2S19 Msta. Obecně je přijímán fakt, že na jednu střelu ze západní houfnice, včetně tažených M777 nebo FH 70, potřebuje Kreml až deset výstřelů vlastního dělostřelectva. To sebou už tři roky nese obrovské nároky na množství munice, hlavní a samotných kusů především tažených děl, protože samohybných houfnic nemá Putin v žádném případě dost. Druhá světová válka ve 21. století.

Tažené houfnice ráže 152 mm a 122 mm došly
A právě nepostradatelné tažené houfnice se podle militarnyi.com dostaly do úplně stejné situace jako MBT. Klíčový sklad pro tažená děla se nachází poblíž města Ščučje v Kurgaňské oblasti nedaleko Čeljabinsku, 1 800 kilometrů od fronty. V lokaci se nacházelo padesát procent celkových zásob taženého dělostřelectva Ruské federace. Podle satelitních snímků Putinovi ve skladu zbylo 2 753 kompletů z původního stavu 4 839 kusů. Na počátku války bral Kreml z místa v průměru 72 děl ráže 152 mm a 122 mm, především D-30 ze šedesátých let. Už v roce 2023 klesl odběr na 17 kusů měsíčně. Putin nechal do konce roku 2023 vytvořit 70 nových dělostřeleckých pluků.
Putin vyhazuje peníze oknem
Situace se dostala do stejného stavu jako MBT. V místě zřejmě zůstaly jen nepoužitelná tažená děla. Zkorodovaná a kanibalizovaná. A zároveň je zde vysvětlení, proč je Putin stále závislejší na pomoci ze Severní Koreje. Spotřeba je obrovská a ani největší výrobce munice na světě nestačí pokrýt poptávku. Ztráty Kremlu jsou obrovské a nejen díky Ukrajincům, ale i díky obrovské míře opotřebení. A znovu zde vyvstává otazník, jak je na tom Moskva se sériovou výrobou. Putinovy investice do vojensko-průmyslového komplexu Ruské federace jsou tak trochu házení peněz do černé díry. A v roce 2022 asi vůbec nikoho nenapadlo, že dojdou i nepostradatelné tažené houfnice.
Tagy