Tchaj-pej musí být nadšená. Tchajwanské letectvo bude mít modernizované F-16 Fighting Falcon s top technologiemi

Tchaj-pej musí být nadšená. Tchajwanské letectvo bude mít modernizované F-16 Fighting Falcon s top technologiemi
Autor fotografie: Wang Yu Ching / Office of the President / Flickr|Popisek: F-16V
09 / 02 / 2024, 07:00

Čtvrtá generace 50 let starého stíhacího letounu nabitá nejmodernějšími technologiemi, včetně radarů AESA, zaměřovacích modulů Sniper, Link 16, přesnou GPS navigací. Neoficiální spojenectví mezi USA a ostrovním státem je plně funkční.

V prosinci byl Tchaj-wanu dodán poslední letoun F-16V (Block 70-72) ze 139 modernizovaných. Přichází pět let poté, co byl dodán první víceúčelový F-16V. Klasifikace letounu se pomalu od stíhacího, což bylo původní určení, dostává ke slovu víceúčelový vzhledem k univerzálnosti letadla. Ta je prezentována velmi kvalitními řídícími systémy, velmi moderním radarovým vybavením a širokou paletou nesených střel. Celkem stál projekt 4,5 miliardy dolarů a jedná se pouze o fázi jedna, protože během tří let bude následovat dodávka 66 zcela nových letadel. 

Radar AN/APG-83 AESA

AESA radar je typ fázované antény. Jedná se o aktivní elektronicky řízené pole (AESA). Pole řídí počítač tak, že se anténa nemusí pohybovat. AESA je používané především v aktivních radarech a je připojené k vysílacímu i přijímacímu modulu. Tedy samo vyhledává, ale může přijmout informace i od řídícího systému. AN/APG-83 je speciálně upravený radar pro F-16 Fighting Falcon použitelný i pro jiné platformy od Northrop Grumman. Jedná se o nejmodernější derivát AESA radarů s velmi vysokým výkonem. 

Pokročilý zaměřovací modul Sniper

Sniper je systém speciálně vyvinutý pro vojenské účely, který identifikuje cíle, autonomně je sleduje, generuje jejich GPS souřadnice a přesně navádí použité zbraně. Jeho hlavní předností je schopnost identifikace cílů mimo dosah nepřátelské protivzdušné obrany. To je jeden z klíčových faktorů, proč se z F-16 stává víceúčelový letoun. Při schopnosti spolupráce s řídícím systémem se prakticky jedná o aspekt elektronického boje. F-16 se stává vysoce autonomní a nezávislá na informacích z řídícího střediska. V kombinaci s AESA radarem má jen o něco menší výkonnost než F-35

Link 16

Jedná se o vojenskou taktickou datovou síť se speciálním šifrováním používanou členy NATO. Umožňuje v reálném čase vyměňovat informace mezi spřátelenými systémy s vysokou mírou zabezpečení. Podporuje výměnu datových a hlasových zpráv ve STANAG 5516. Přenos dat je vysokorychlostní a prakticky se jedná o prováděcí systém plného on-line propojení, které je aktuálně nejvíc žádoucím prvkem modernizace armád s ohledem na konflikt na Ukrajině

F-16V pro Tchaj-wan 

Lockheed Martin tuto variantu představil poprvé v roce 2012 na letecké show v Singapuru. Varianta je nazývána Viper. Vylepšeno bylo prakticky vše. Kromě výše zmíněných komponentů se jednalo o úpravy draku letadla, vylepšení počítače a kokpitu. Celá dodávka letadel pro ostrovní stát především ukazuje, jak USA berou hrozbu čínské invaze vážně a jsou neoficiálně pevnými spojenci Tchaj-peje. Podpora Tchaj-wanu v posledních letech roste s tím, jak Čína produkuje obojživelné prostředky k invazi na ostrov. Obecně probíhá mohutná modernizce tchajwanské armády.

 

Tagy článku