Tchaj-wan chce postavit moderní ponorkovou flotilu na odstrašení Číny

Tchaj-wan chce postavit moderní ponorkovou flotilu na odstrašení Číny
Autor: screenshot Youtube
23 / 09 / 2019, 14:00

Ostrov Tchaj-wan, který si trvale nárokuje Čína, chce postavit moderní ponorkové loďstvo za pomoci USA, Japonska a dalších států.

Tchaj-wan, který ,,zásobuje" vojenským materiálem jeho spojenec USA, plánuje vybudovat moderní ponorkovou flotilu, jehož cílem je odstrašení Číny, který si činí trvalé teritoriální nároky na tento ostrov. Aby se však tento záměr realizoval, bude Tchaj-wan potřebovat technickou podporu od USA, Japonska a dalších států, jak prohlásil tchaj-wanský ministr obrany Michael Tsai při návštěvě Hudsonova institutu ve Washingtonu.

Tsai řekl, že 80% vojenských nákupů, které Tchaj-wan realizuje, pochází z USA a Francie, proto by tyto státy měly úzce spolupracovat, co se týče vývoje nových technologií. Technická podpora zahrnuje především know-how v oblasti torpédových systémů a bojové integrace. Kromě technické oblasti pak půjde zejména o finance náročného programu. Tsai uvedl, že bude trvat zhruba 5-7 let, než Tchaj-wan bude mít první vlastní moderní ponorku. Tchaj-wanská média již dříve informovala o roku 2025, to se však může přirozeně ještě změnit.

Tchaj-wanský ministr obrany také řekl, že je ve hře i provizorní řešení v podobě pořízení použitých ponorek, aby byla potřeba námořnictva alespoň v tomto ohledu částečně saturována. Jak již dříve uvedl server National Interest, podle některých analytiků by mohlo Tchaj-wanu poskytnout diesel-elektrické ponorky Japonsko, které má silný zájem na nezávislosti Tchaj-wanu. Nicméně tuto možnost hatí v praxi fakt, že Japonsko je na poli výstavby ponorek samo spíše ještě nováčkem.

Kromě námořní oblasti, kde je otázka pořízení ponorek otevřená, posiluje Tchaj-wan i na jiném poli. Tchaj-wanu má být dodáno d Američanů 66 strojů F-16V za zhruba 8 miliard dolarů, kromě toho Bílý dům již dal předtím zelenou prodeji více než 100 tanků M1A2T Abrams, o něž měl Tchaj-wan eminentní zájem.


Zdroj: news.usni.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace