Tchaj-wan možná nedostane americké F-35 a další technologie, protože ,,toleruje" na ostrově čínskou špionáž

Tchaj-wan možná nedostane americké F-35 a další technologie, protože ,,toleruje&quote; na ostrově čínskou špionáž
Popisek: J-20
28 / 04 / 2018, 15:00

Tchaj-wan, ohrožený čínskou rozpínavostí, možná nedosáhne na americké nejnovější technologie.

Otázka, zda nakonec Tchaj-wan dostane americké letouny F-35 i další nejnovější technologie, bude možná záviset na tom, jestli ostrov zlepší svou kontrašpionážní činnost. USA se obávají, zda by se tyto sofistikované technologie nedostaly do čínských rukou.

psali jsme: Tchaj-wan se bojí čínské invaze. Provádí bojová cvičení

Server nationalinterest.org upozorňuje na to, že tchaj-wanští političtí představitelé zanedbávají kontrašpionážní činnost, která se týká čínské přítomnosti špionů, kteří ,,čmuchají" na ostrově. To má platit i o tchaj-wanských státních agenturách, které mají být podle tvrzení serveru nationalinterest.org ,,zamořeny" čínskými špehy.

Co se týče nejnovějších technologií, Tchaj-wanu jde o primárně o nákup F-35 a posílení vzdušného prostoru zejména proti čínským letounům Chengdu  J-20 s vlastnostmi stealth v potenciálním konfliktu. Washington však s prodejem váhá a nějakou dobu zřejmě i bude vzhledem k těmto a dalším okolnostem, což přirozeně Tchaj-wan znervózňuje. USA se však domnívají, že poté, co se stala Cchaj Jing-wen tchai-wanskou prezidentkou, došlo k mnoha případům špionáže a únikům informací, a proto by nebyl ostrov schopen ,,ochránit" F-35 od čínských špionů.

psali jsme: Prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wenová: Čína se vrátila k osvědčené cestě zastrašování

A myslí si to i někdejší americký ministr obrany William Perry, který se vyslovil proti prodeji letounů F-35 na Tchaj-wan. Perry doporučuje, aby se ostrov soustředil na výcvik svých pilotů, místo toho, aby od USA dostal tyto letouny páté generace. Tchaj-wan však netrápí pouze možné nedodání F-35, ale také nedostatek ponorek. Již jsme psali, že Tchaj-wan prakticky postrádá ponorkovou flotilu.

Pokud by tyto problémy pokračovaly, USA nakonec F-35 nedodaly, měl by ostrov v potenciálním konfliktu s Čínou vážné slabiny jak ve vzduchu, tak na moři.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace