Tchaj-wan potvrdil požadavek na nákup 66 letounů F-16V od USA

Tchaj-wan potvrdil požadavek na nákup 66 letounů F-16V od USA
Autor fotografie: screenshot Youtube
13 / 03 / 2019, 14:00

Tchajwanské ministerstvo obrany odevzdalo koncem února americké straně oficiální požadavek o nákup 66 strojů F-16V Block 70/72.

Tento krok se přitom dal od Tchaj-wanu očekávat vzhledem k trvale napjatým vztahům s Čínou. Tchaj-wan tak potvrdil požadavek na nákup 66 letounů F-16V Block 70/72 od USA. Ministerstvo obrany prohlásilo, že cílem většího nákupu amerických letounů je posílení vzdušných sil.

Celková hodnota strojů, které jsou vyvíjeny speciálně pro potřeby tchajwanského letectva, má být podle serveru defenseworld.net zhruba 13 miliard dolarů, nicméně web asia.nikkei.com uvedl, že cena za 66 letounů F-16V bude předmětem dalších vyjednávání.

Požadavek na nákup F-16V přichází v době, kdy Čína navýšila o více než 7% svůj vojenský rozpočet a rozmístila své 4 bombardéry H-6 zhruba 450 km od Tchaj-wanu. V září 2017 americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej 19 letounů F-16V Bahrajnu a dá se předpokládat, že tchaj-wanskému požadavku nakonec vyhoví.

 

Zdroj: defenseworld.net, aisa.nikkei.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.