Tchajwanské F-16 porazily čínské Su-30 v manévrovém souboji

Tchajwanské F-16 porazily čínské Su-30 v manévrovém souboji
Autor fotografie: CC BY-ND 2.0|Popisek: ROCAF F-16
23 / 10 / 2020, 08:30

Čína vystupuje agresivně nejen u hranic s Indií, v Jihočínském moři ale tradičně i u Tchaj-wanu, kde se ve utkaly tchajwanské ,,zmije" a čínské Suchoje. Manévrový souboj se odehrál již v září, ale teprve nyní se objevily detaily.

Ve vzdušném prostoru se utkaly v manévrovém souboji dva stroje F-16 s čínskými stíhačkami Su-30 a transportním letounem Y-8. Incident, který se odehrál ve středu ráno 9. září, je možná něco jako budíček a zároveň varování pro Čínu, že si malý ostrov nenechá manýry komunistického souseda líbit.

Čínští piloti bylo šokováni, když se tchajwanské ,,zmije" F-16 Viper, které se snažily vytlačit letoun Y-8, nijak nezalekly manévrů obou Suchojů a otočily se, aby se s rudými setkali čelem.

Podle bývalého pilota tchajwanského letectva Jao Tzu-Chianga se povedlo Viperům zahnat rudé do kouta a vytlačit ze svého vzdušného prostoru.

,Pokud se naše letadla setkají s jejich, musíme doufat, že se jim dostaneme seshora za ocas, čímž ho chytíme. Když ho takto zachytíte, nemá jak reagovat, i když se vám snaží uniknout do všech směrů, “ řekl Jao. Tchajwanský pilot se ocitl v naprosto skvělé pozici pro případný odpal rakety, či zásah Suchoje palubním kanónem.

Zároveň ale Jao Tzu-Chiang dodává, že případný úspěch a výsledek ve vzdušném souboji mezi F-16 a Su-30 záleží na výcviku, schopnosti a reakci pilotů. Vyhrát mohou oba.

Výše uvedený souboj skončil naštěstí bez výstřelů.

 

Zdroj: War is Boring

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace