foto: GoodFon / Public domain/F-16 Fighting Falcon
Systémy Skyranger, Mantis, Skynex, C-UAS, Tridon Mk2 jsou na trhu již delší dobu. O APKWS na F-16 se mluví krátce. A Hydra 70 už má systém vystřel a zapomeň. Putin se z osudu SSSR nepoučil.
Zásadním faktorem rozpadu SSSR byla ekonomika. Sovětský svaz celá osmdesátá léta vysávalo dobrodružství v Afghánistánu. V roce 1986 přišel Černobyl a jeho neuvěřitelně drahá sanace. A velmi se zapomíná na Reaganovu doktrínu, která SSSR prakticky uzbrojila. S tím lehce souvisí ještě jeden faktor, o kterém se mluví velmi málo. Velký podíl na rozpadu východního bloku měla stále propastnější technologická převaha. Ta se projevovala v obyčejných přehrávačích od JVC nebo třeba Toshiby. Kreml je nedokázal vyprodukovat a stalo se z nich velmi žádané zboží. O vojenské technologické převaze se tolik nevědělo. A co se změnilo? Nic. U pohrobka SSSR, Ruska, rozhodně ne.
Pokračovatelé Gepardu Skyranger, Mantis, Skynex
Gepard je systém PVO ze sedmdesátých let, pokud vynecháme moderní Skynex od Rheinmetallu v okolí Kyjeva, jediný skutečně účinný proti dronům na Ukrajině. A to i proti malým UAV. A hlavním důvodem jeho úspěšnosti je radar krátkého dosahu. Ten prostě zvládá zachycení i menších ruských dronů jako je sebevražedný Lancet. Skynex, Mantis, Skyranger jsou moderní vylepšení Geparda. I přes veškerou snahu Kremlu, Rusko nemá ekvivalent ani v Pancir-S1 nebo v aktuálním systému Krona-E. Příčina je jednoduchá. Neschopnost SSSR a následně Ruska vyvinout adekvátní radar. A technologicky nejsou Skynexy, Mantisy nebo Skyrangery tím jediným, v čem západ akutně reaguje na hrozbu dronů.
Zajímavé C-UAS a Tridon Mk2 a nakonec APKWS s Hydra-70
Wptech na svých stránkách zmiňuje poměrně tajemné vozidlo C-UAS s minigunem. Jednoduchý systém velmi krátkého dosahu od německé firmy Diehl Defence, který se aktuálně testuje na Ukrajině, kde jinde také. Zaměření pochopitelně proti UAV. Tridon Mk2 už v zásadě není novinka od BAE Systems. Kolová platforma Scania 6x6, kvalitní radar, 40mm Bofors a programovatelná munice Bofors3P. Tridon Mk2 s projektily s wolframovými šrapnely a kadencí 300 ran za minutu. Kreml se snaží propagovat svůj staronový systém aktivní ochrany (APS) Arena. Je takřka jisté, že proti na západě všude se prosazujícím Trophy a Iron Fist vůbec nemá šanci.
Západ se probral, jednak rostou náklady na obranu a jednak se řeší technologické možnosti proti dronům. A to v ekonomickém slova smyslu. Hejna UAV na Ukrajině jsou hodně nebezpečným mementem a v zásadě je to nejzásadnější faktor, který probudil technologickou základnu západu, která již teď Rusko válcuje. Kreml nemá adekvátní prostředky k PVO Skyranger, Skynex, Mantis, APS Trophy, C-UAS nebo Tridon Mk2. Ale aktuálně všemu dominují mnohem méně známé APKWS na střelách Hydra 70, u kterých se přímo nabízí instalace na ukrajinských F-16 a podle The Aviationist přicházejících Mirage 2000-5F.

APKWS na Hydra 70
Zcela zásadním faktorem je, že neřízená střela vzduch země Hydra 70 se nachází v západních skladech v milionových počtech. Prakticky ji není třeba vyrábět. A tak jako Moskva instaluje na své primitivní FAB pumy naváděcí sady UMPK, američané na Hydra 70 instalovali APKWS. Sada stojí podle WPtech pouhých 15 000 dolarů. Má laserové navádění a Ukrajinci již dokázali jako značkovač použít dron. Relativně levný AIM-9X Sidewinder stojí 420 000 dolarů. AIM-120 AMRAAM jde již přes milion USD. Všechny tři střely mají stejné určení, vzduch vzduch. Podle TWZ bude Hydra 70 jen výrazně pomalejší. Jenže proti UAV Lancet, Šáhid-136 nebo Geran-2 to bude bohatě stačit.
Jenže BAE Systems do APKWS podle Defence Express teď ještě přidalo systém vystřel a zapomeň. Aktuálně je nutné až do konce střelu navádět. Na Hydru 70 se do střední části, obvykle je v hlavici, instaloval infračervený zaměřovač. Cena by měla stoupnout až na třicet tisíc dolarů. Jenže to pořád není nic oproti výše zmíněným částkám. Navíc to zvýší přesnost APKWS potažmo Hydra 70. Kyjev APKWS již zkoušel na systému VAMPIRE. Instalace na F-16 a Mirage-20005F by mohla znamenat velmi zásadní průlom při obraně před ruskými útoky. A Putin se z osudu SSSR nepoučil. Neschopnost Ruska technologicky stačit západu je příslovečná. Nakonec to opět může rozhodnout válku.
Tagy