Technologie Armády ČR - Raketomet RBS-70 NG. Předražené švédské zařízení budí pochyby

Technologie Armády ČR - Raketomet RBS-70 NG. Předražené švédské zařízení budí pochyby
Popisek: RBS-70
27 / 09 / 2018, 10:00

Ministerstvo obrany nakoupí odpalovací zařízení RBS-70 NG, která mají nahradit technicky zastaralé raketové komplety S-10M. Na druhou stranu vzbudil přenosný protiletadlový komplet RBS-70 NG od švédského SAABu v posledních měsících značný rozruch. Především kvůli tomu, že je předražený, o čemž se však taktně mlčí.

Než se ale dostaneme k současnosti, ohlédněme se na chvíli do minulosti. RBS-70 je přenosný raketový komplet velmi krátkého dosahu. Byl vyroben švédskou firmou Bofors v sedmdesátých letech a první verze kompletu byla zavedena do výzbroje švédské armády v roce 1977. RBS-70 je primárně určen k zasažení a sestřelení raket s plochou dráhou letu, a to v podmínkách denních i nočních.

                                        

Do RBS-70 mohou být vloženy tři druhy raket - Mk1, Mk2 a BOLIDE, které mají výsuvná křidélka a trysky ve střední části rakety. Co se týče dálkového dosahu, ten mají střely Mk1 a Mk2 5 až 6 km, výškový potom 3 a 4 km. Dosahují průměrné rychlosti 1,6 Machu. BOLIDE má dálkový dosah 8 km a výškový 5 km, maximální rychlost rakety dosahuje 2 Machy.

Psali jsme: Severská chobotnice Omnipolu na obraně

                                   

A zpět do horké současnosti. V posledních měsících vzbudily pozornost nové protiletadlové komplety RBS-70NG tím, že je ministerstvo obrany chce nakoupit od SAABu bez řádného výběrového řízení, stejně jako se to stalo již v roce 2004 s nákupem starších RBS-70. V březnu tohoto roku SAAB učinil ministerstvu obrany nabídku na dodávku protiletadlových kompletů RBS-70 NG. Cena SAABu za tyto komplety činila kolem 1,5 miliardy korun, přičemž původní projekt, který schválila vláda, počítal s investicí ve výši 1,25 miliardy. Zajímavé je upozornit na fakt, že ČR má platit za jeden komplet o 14 milionů více než třeba Brazílie, která nakoupila odpalovací systémy v říjnu minulého roku. Výhodnější by tak bylo místo předražených švédských protiletadlových kompletů koupit například technologicky vyspělejší Mistral 3 od francouzské zbrojovky MBDA. Nákup RBS-70 NG se totiž podle mnoha vojenských expertů ČR nevyplatí. 

A jaké jsou vlastně rozdíly mezi RBS-70 a RBS-70 NG?

RBS-70 NG umožňuje například za optimálních podmínek zapnout systém automatického sledování cíle, což starší systém neumožňoval a operátor musel cíl udržovat ve středu zaměřovače ručně. Navádění střely není závislé na cíli, střelu lze odpálit ještě před tím, než je cíl viditelný, ale to umožňoval i starší systém.

Psali jsme: Bude to SAAB za každou cenu, upravíme data

Při větší oblačnosti, rychlých manévrech cíle na kratší vzdálenost a vypouštění velkého množství poruch, matoucích naváděcí systém, je nutno automatické sledování vypnout. Není známa účinnost v reálném konfliktu, nebo proti reálným cílům bojového charakteru.

Česká republika ani armáda také aktuálně nemá pro RBS-70 NG definované použití. Už vzhledem k tomu, že nemá ani to, čemu SAAB říká „taktickou doktrínu“, ani nemá definovány optimální provozní potřeby. Na základě prohlášení, že „AČR je budována jako profesionální, vysoce mobilní armáda“ je možné usoudit, že právě RBS-70 pro ni nejsou příliš vhodné. Z jednoho prostého důvodu - neumožňují vést palbu za pohybu prostředku, na němž jsou naloženy. To je dáno systémem navedení a žádný stabilizátor to není schopný zejména ve větší vzdálenosti zvládnout.

Další videa Security magazínu: Světové vojenské technologie – AH-64 Apache (1986-2018)

RBS-70 a RBS-70NG jsou typické protiletadlové systémy pro ochranu plošných cílů proti relativně jednoduchým útočícím za přímé viditelnosti. Nejde o to, že nejsou naváděné na Infračervené záření, ale spíše o to, že rušení a rychlé překvapivé manévry nezvládá počítač naváděcího zařízení.

Další videa Security magazínu: MiG-29 vs. F-16 – který stíhač je lepší?

Z výše uvedeného tak lze vyvodit, že nákup protiletadlových kompletů RBS-70NG budí minimálně pochybnosti nejen z hlediska ceny, ale i dalších technických ukazatelů, a České republice se tak nemusí vůbec vyplatit.

 

Tagy článku

-->