Ten HIMARS nemá řidiče. Vladimire, kde je operátor?

Ten HIMARS nemá řidiče. Vladimire, kde je operátor?
Autor fotografie: Army.mil / Public domain|Popisek: AML HIMARS
22 / 05 / 2024, 08:15

Salvové raketomety (MLRS) na Ukrajině zažívají svou renesanci a jejich role je stále nezastupitelná. I nadále pokračuje vývoj těchto zbraní, stejně jako množství další techniky, směrem k plné autonomii.

Jestli je na Ukrajině nějaká rozdílová zbraň, pak je jí jednoznačně MLRS M142 HIMARS. Rusové totiž nemají adekvátní odpověď na tyto špičkové americké salvové raketomety. M142 převyšuje ruské Grady, TOS-2, BM-30 Smerč a další v přesnosti, dostřelu a především schopnosti odpálit balistickou střelu ATACMS. Ruská armáda má s ATACMS obrovské problémy a ukazuje se, že zneškodnit střelu mají problém i špičkové S-400, jejichž radary nezvládají zachytit raketu včas a následně promptně reagovat. HIMARS se tím pádem od počátku zařadil mezi nejvíce žádoucí cíle Rusů a vzhledem k extrémní opatrnosti Ukrajinců a díky množství atrap stroje bylo doposud zničeno jen jedno zařízení. 

 

AML HIMARS bez přítomných operátorů

 

Autonomní Multidoménový Odpalovač (AML) je poslední výstřelek moderních technologií v americké armádě. Ve světle těchto skutečností Washington podle The Defense Post nedávno předvedl prototyp ryze autonomního a bezosádkového M142 HIMARS. Vozidlo se samo přesunulo z kryté pozice na stanoviště, kde odpálilo šest cvičných střel za pomoci předem nastavené navigace. Následně rádiově obdrželo pokyny, které měnily cíl a tedy směr palby, jež bez problémů následně splnilo. Munice je plně kompatibilní s osádkovým HIMARS a M270, avšak zřejmě nedokáže používat ATACMS. Bezkabinový AML má na rozdíl od jednoho ve verzi s operátory navíc dva kontejnery se střelami. 

AML HIMARS v akci

"Tým v posledních čtyřech letech usilovně pracoval na dosažení tohoto milníku odpálením rakety dlouhého doletu z plně robotické platformy," řekl pro U.S. Army Lucas Hunter, projektový manažer AML. Cvičení proběhlo na Yuma Proving Ground v Arizoně. Vývojový tým se soustředil na to, aby AML HIMARS zůstal převážetelný v C-130 Hercules. Dalším kritériem byla schopnost operací v konvojích. Veškerá činnost stroje by měla fungovat za pomoci předem naprogramovaných navigačních bodů. Operátor má pochopitelně k dispozici přehledovou kameru, může dálkově ovládat odpalovací zařízení a přirozeně operativně měnit navigační body. 

 

Bezmoc Rusů s M142 HIMARS

 

Doposud bylo vyrobeno asi 540 kompletů M142 HIMARS. Jen pro zajímavost, Polsko si jich objednalo 486 kusů. Veškeré tyto stroje se také budou kompletovat na území Varšavy. Ukrajina zřejmě obdržela celkem čtyřicet kompletů a podle informací webového portálu Oryx byl jeden z nich zničen a dva poškozeny. Poničená zařízení byla spatřena 10. února 2024 na palubě An-124 v v Pensylvánii. Na jednom raketometu byla vidět poničená okna a druhému chybělo pravé přední kolo. Přesto se jedná o zcela marginální ztráty. Ukrajinci své HIMARSy chrání jako oko v hlavě a používají velké množství nafukovacích atrap ke zmatení nepřítele, což se jim také úspěšně daří. 

M142 HIMARS se na Ukrajině prakticky ihned stal rozdílovou zbraní. Američané postupně uvolňovali stále lepší munici, což je v případě MLRS velmi široká paleta. V říjnu 2022 obdržel Kyjev raketu M30A1, alternativní střelu, která má v podstatě velmi blízko ke kazetové munici. Jedna hlavice dokáže pokrýt 0,6 kilometrů čtverečních, protože obsahuje 180 000 wolframových kuliček. Vrcholem ovšem jsou střely ATACMS. Systém je nestřílí salvově, zvládne odpálit jen jednu, ale Rusové je jednak podcenili a zjevně proti nim nemají účinnou obranu. Hned první použití bylo proti heliportu, kde bylo zničeno několik špičkových Kamov Ka-52 Alligator. Rusové situaci jako vždy podcenili a nepřesunuli vrtulníky z dostřelu. 

Vzhledem k vysoké přesnosti HIMARS je komplet Ukrajinci používán především proti logistickým centrům, velitelským stanovištím a případně proti větším uskupením nepřítele. CNN v únoru 2023 uvedla, že Kyjev už spotřeboval 9 500 raket do systému. V zásadě ohromující číslo. Rusové byli schopni v rámci propagandy tvrdit, že prakticky zničili víc HIMARSů, než jich vůbec bylo na Ukrajinu dodáno. V pátek 5. května 2023 se teké objevila zpráva, že Rusům se podařilo rušit naváděcí systém GPS a snížit přesnost raket systému. 

AML je dalším krokem vpřed ve vývoji moderních technologií. Jednak jsou lidské životy operátorů v bezpečí, protože systém je plně autonomní, ale při schopnosti nést větší zásobu raket se navíc také stává nejbezpečnějším. Zcela automatické nabíjení zvyšuje rychlost střelby a činí tak z HIMARS jednu z nejobávanějších zbraní vůbec. Před válkou na Ukrajině se sice spekulovalo o postupném konci role dělostřelectva, ale odborníci byli schopnostmi raketometu HIMARS velmi rychle vyvedeni z omylu.


 

Tagy článku