Tendr na bojová vozidla v problémech - ministerstvo za rok nevybralo právní poradce

Tendr na bojová vozidla v problémech - ministerstvo za rok nevybralo právní poradce
23 / 08 / 2019, 11:30

Probíhající tendr na pásová bojová vozidla pěchoty, jež mají nahradit dosluhující BVP z výzbroje 7. mechanizované brigády, naráží po jarní změně požadavků (osádková věž) opět na problém týkající se výběru právní kanceláře pověřené poradenstvím při nákupu obrněných vozidel. Výběrové řízení přitom bylo zrušeno již dvakrát (v srpnu 2018 a v březnu 2019), pokaždé kvůli chybám v zadávacím procesu a na základě stížností neúspěšných uchazečů.

Ministerstvu obrany se nedaří vybrat právní kancelář pověřenou poradenstvím v nejnákladnějším akvizičním projektu Armády České republiky v historii samostatného státu.  Zakázka za 53 miliard korun na pořízení dvou stovek pásových obrněných vozidel se bez právního poradenství neobejde. A zdá se, s mírnou nadsázkou, že na ministerstvu potřebují poradenství i pro výběr poradenství.

V posledním výběrovém řízení uspěla advokátní kancelář Brož, Sedlatý. Nabídla služby v ceně 949 Kč bez DPH za hodinu (zdavatelem stanovená hranice byla 1652 Kč). Podle Lidových novin druhé místo s cenou 950 Kč bez DPH za hodinu obsadila kancelář Kruták & Partners, a právě ta napadla reference vítěze týkající se požadovaných zkušeností s komplexním poradenstvím. Brož, Sedlatý uvedli dva tendry ŘSD, které ovšem nebyly realizovány. Ministerstvo na základě stížnosti požádalo vítěze o doplnění podkladů.

Poradenská kancelář bude především připravovat smlouvu s vybraným dodavatelem BVP. A s ohledem na celkové náklady a složitost tendru na 210 vozidel v sedmi variantách a související služby nebo požadavek zapojení českého obranného průmyslu rozhodně nejde o jednoduchý úkol. V souvislosti s tím média spekulují, že nízká nabídková cena jednotlivých uchazečů není ideální a nese s sebou rizika buď nižší kvality služeb nebo rovnou zákulisních dohod s dodavateli, jimiž si právní kancelář nízkou cenu může kompenzovat.

Všichni uchazeči v tendru na dodávku BVP, tedy Rheinmetall (LYNX), BAE Systems (CV90), GDELS (ASCOD 2) i PSM (PUMA) se písemně zavázali respektovat armádní nepřekročitelné požadavky, mezi nimiž figuruje z takticko-technického hlediska především diskutovaná osádková věž (bezosádkovou armáda nechce) a kapacita osmi převážených vojáků výsadku. Své předběžné nabídky mají společnosti předložit začátkem října 2019. Výzvu obdrželi uchazeči 1. srpna. Po předložení předběžných nabídek budou tyto vyhodnoceny, proběhne vícekolové jednání o ceně a technických parametrech, a bude následovat výzva k podání finálních nabídek. Ty budou vyhodnoceny "matematickým multikriteriálním modelem" a návrh vítězného dodavatele bude předložen ministrovi obrany a vládě ČR ke konečnému rozhodnutí. Účast vybrané advokátní kanceláře na tomto procesu bude nezbytná, a pokud se ministerstvu nepodaří úspěšně výběrové řízení na poradenství dokončit, hrozí zpoždění celého tendru na BVP.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace