Tendr na BVP: Další poslanec napadá „zpackané“ výběrko: Kde se vzal požadavek na osádkovou věž?

Tendr na BVP: Další poslanec napadá „zpackané“ výběrko: Kde se vzal požadavek na osádkovou věž?
09 / 04 / 2019, 12:00

V minulém týdnu ministr obrany Lubomír Metnar spolu s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou zveřejnili část specifikací armádního „tendru století“ na dodávku více než 200 kusů BVP za 53 miliard korun. Na podmínky tendru se již začíná snášet kritika. Jako první vystoupil koaliční poslanec z ANO Pavel Růžička, který podmínky tendru komentoval na svém twitterovém účtu. Jako další se ozval člen Výboru pro obranu Karel Krejza (ODS), který redakci Securitymagazin.cz mimo jiné sdělil, že poslanci neměli přístup do zadávací dokumentace a jak uvedl, už minulý týden podal interpelaci. Proti podmínkám tendru nadto v pátek podle exkluzivních informací redakce podal odvolání účastník tendru - německé konsorcium PSM.

Největší tendr v novodobé historii české armády rozvířil vášně nejenom mezi politiky, ale i samotnými účastníky tendru. Ministerstvo obrany pro tendr oslovilo celkem 4 uchazeče: německé firmy PSM a Rheinmetall, švédské BAE a americké General Dynamics. Nyní již první z nich, německý koncern PSM v pátek podal proti podmínkám tendru odvolání. Vadí mu ta část specifikace, která jej z tendru již dopředu vylučuje.

Bojové vozidlo pěchoty PSM PUMA disponuje nejbezpečnější a nejmodernější bezosádkovou věží a jde tak ruku v ruce s posledními trendy. Bezosádkové věže, které chrání životy vojáků více než řešení pomocí osádkové věže, postupně do svých BVP zavádí jak USA, tak Rusko. Není jasné, proč ministerstvo obrany ČR požaduje osádkové věže, které nyní plánuje ponechat akorát Čínská lidová republika, podíváme-li se na největší armády světa.

Do podmínky osádkové věže se pár hodin po zveřejnění tendru opřel i poslanec Pavel Růžička (ANO). Bývalý voják, který zasvětil armádě více než 21 let a několikrát se zúčastnil vojenských operací v Kosovu a Iráku, na svém twitterovém účtu uvedl, že podmínky armádního tendru jsou „jako chtít kamion od Škodovky“.

Poslanec ODS Karel Krejza, člen výboru pro obranu a člen podvýboru pro akvizice, poslal ministrovi Metnarovi již minulý týden interpelaci, v níž se ho dotazuje na postup ministerstva při výběru a důvody zvolení varianty bezosádkové věže. „ Akvizice jsou v pořádku, armáda musí nakupovat, investovat. Ale toto je zastaralé řešení, méně bezpečné, vůbec nevím, kde se ten požadavek vzal,“ uvedl pro SM Krejza a postěžoval si na špatnou komunikaci ze strany ministerstva směrem k členům výboru. „Ne, zadávací podmínky jsme nedostali,“ uzavřel poslanec.

Cílem tendru je podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty vyměnit dosluhující bojovou techniku z dob socialismu (BVP-2) za moderní stroje. Armáda požaduje dodávku celkem 210 bojových strojů v sedmi modifikacích v celkové hodnotě 53 miliard korun. Tendr přitom požaduje nejenom konkrétní zbraňové systémy, ale mezi výběrovými kritérii je i míra zapojení společnosti VOP CZ do výroby a servisu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace