Autor fotografie: Foto: Ministerstvo obrany ČR, Foto: Armáda ČR|Popisek: Pásová BVP (CV90, LYNX, ASCOD)
Vládou navržený rozpočet Ministerstva obrany je o 5,4 miliardy korun nižší, než na kolik zněl původní návrh vlády Andreje Babiše. Důvodem je především nemožnost v letošním roce platit první splátku za plánovaný nákup pásových bojových vozidel pěchoty ve výši 4,83 miliardy korun. Ministerstvo současně neidentifikovalo vhodné projekty, na které by bylo možné peníze efektivně převést. Situace tendru na BVP byla jedním z témat obecné rozpravy nad návrhem rozpočtu během 5. schůze Výboru pro obranu. Poslanec KDU-ČSL Jiří Horák požádal ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), aby na jedné z příštích schůzích zástupci expertní komise připravující tuto akvizici svůj postup vysvětlila.
Při přípravě rozpočtu si ministryně obrany nechala podle svých slov prověřit největší připravované akvizice: "A bohužel se potvrdilo to, co jsem jako bývalá předsedkyně tohoto výboru tušila. Příprava projektu na pořízení BVP je v žalostném stavu a letos se realizovat nedá. A to přesto, že jsem roky slýchala, že jejich pořízení je na spadnutí."
Za nezodpovědné označila případné blokování částky 4,8 miliardy korun v rozpočtu MO za současné ekonomické situace a při stavu, do jakého se zakázka dostala: "Letos tento projekt bohužel financovat nemůžeme. Proto jsem přistoupila k úpravě rozpočtu na rok 2022 a financování projektu BVP ve výši 4,8 miliardy bylo posunuto do dalších let. Projekt BVP zůstává nadále prioritou a peněžní prostředky budou vyčleněny do rozpočtu kapitoly MO v dalších obdobích. Což jednoznačně deklaruje usnesení vlády č. 84 z 9. února 2022."
Podle ministryně obrany je zakázka "do jisté míry zablokovaná" a listopadové vyloučení nabídek expertní komisí Ministerstva obrany, a současně nikoli dodavatelů, označila za "velký právní ořech". Tato slova potvrdil i dnešní předseda Výboru pro obranu a exministr obrany Lubomír Metnar (ANO) s tím, že tehdejší právní názor zněl, že dodavatelé nesplnili požadavky, nezodpověděli ve svých finálních nabídkách vyhovujícím způsobem všech 9 tisíc otázek, které jim MO v rámci výběrového řízení položilo, ale současně že soutěž nebylo třeba ukončit.
Poslanec KDU-ČSL Jiří Horák v rámci rozpravy požádal ministryni obrany o přítomnost zástupců expertní skupiny na jednom z příštích zasedání Výboru pro obranu: "Chtěl bych požádat, aby nám na některé z následujících schůzí výboru expertní skupina, která připravovala nákup BVP, představila svůj postup. Aby byla zodpovězena otázka, kdo za stav projektu nese odpovědnost, a abychom se při dalších nákupech vyvarovali podobných chyb."
Ministryně Černochová to poslancům přislíbila a dodala, že doufá, že právní kancelář již pracuje na analýze zakázky, poskytla posouzení a ukázala, jakou cestou se dále vydat. "Kdyby se před lety, než se začala děla různá výběrová řízení, marketingové průzkumy, kdyby se vláda, jakákoli, rozhodla, že do toho projektu půjde v rámci G2G (mezivládní dohodou), tak jako se nakoupily vrtulníky, ušetřili jsme si spoustu starostí a dnes jsme mohli 7. mechanizovanou brigádu mít už alespoň částečně přezbrojenou," dodala.