Tendr na BVP: kauza nákupu obrněnců roste. První uchazeč se bude bránit u soudu

Tendr na BVP: kauza nákupu obrněnců roste. První uchazeč se bude bránit u soudu
25 / 04 / 2019, 17:30

27. března 2019 vyhlásilo Ministerstvo obrany začátek největšího tendru v novodobé historii české armády. Jde o dodávku více než 210 kusů bojových vozidel pěchoty za 53 miliard korun. Představení požadavků armády vzbudilo rozpaky u všech 4 uchazečů: německých firem PSM a Rheinmetall, švédské BAE a americké General Dynamics. Jako první se proti podmínkám tendru ozvalo německé konsorcium PSM, které bylo podmínkou na osádkovou věž z tendru a priori vyloučeno. Podle informací Security magazínu Ministerstvo obrany v těchto dnech rozhodlo o stížnostech PSM, přičemž je zamítlo. PSM Security magazínu poskytlo krátké vyjádření, že se bude bránit postupu Ministerstva obrany soudní cestou.

Tendr na bojové vozidlo pěchoty sotva začal a už bude čelit soudnímu přezkumu. Německé konsorcium PSM, které si stěžovalo proti nesmyslnému požadavku armády na osádkovou věž, se bude proti svému faktickému vyloučení z účasti na tendru bránit soudní cestou. PSM se nelze divit. V rámci marketingového průzkumu, který odstartování tendru předcházel, obrana preferovala bezosádkovou věž a PSM se svým vozidlem PUMA, které je součástí výbavy německé armády, dopředu deklarovala, že nabízí pouze bezosádkovou věž. Je tomu tak z důvodu ochrany životů vojáků.

Podmínku na osádkový věžový komplet přitom kritizovali i poslanci podvýboru pro akvizice Pavel Růžička (ANO) a Karel Krejza (ODS), podle nichž se jedná o zastaralé a méně bezpečné řešení. Podle Ministerstva obrany ale osádkovou věž nyní požaduje například britská, norská nebo australská armáda, nemůže se tak jednat o zastaralé řešení.

Podle obrany je výhodou osádkového věžového kompletu například možnost výhledu velitele a střelce z otevřeného poklopu věže. Argumenty Ministerstva obrany jsou poněkud zvláštní, když si uvědomíte, že bojové vozidlo pěchoty musí při dnešním způsobu boje zejména v městském prostředí unést nejvíce zásahů zeshora, tedy na věž. Mimo to velitel BVP PUMA umí také vidět z věže ven, je tam speciální pancířový kryt, který mu to umožňuje, ale aniž by musel vystrkovat hlavu z poklopu ven. Rozdíl ve výšce je přitom zanedbatelný – velitel PUMA kouká o cca 50 cm níže.

Cílem tendru na BVP je podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty výměna dosluhující bojové techniky z dob socialismu (BVP-2) za moderní stroje. Armáda požaduje dodávku celkem 210 bojových strojů v sedmi modifikacích v celkové hodnotě 53 miliard korun. Tendr přitom požaduje nejenom konkrétní zbraňové systémy (např. právě osádkovou věž), ale mezi výběrovými kritérii je i míra zapojení státního podniku VOP CZ do výroby a servisu. Celé podmínky tendru nebyly doposud zveřejněny, je ale zřejmé, že PSM nebude jediným stěžovatelem. Průběh zakázky pro vás budeme i nadále sledovat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace