Tendr na BVP: Otazníky a kritika největší zakázky. Facebooková kampaň armády ale odpovědi nedává

Tendr na BVP: Otazníky a kritika největší zakázky. Facebooková kampaň armády ale odpovědi nedává
11 / 06 / 2019, 06:00

Největší zbrojní tendr v historii samostatné České republiky, tedy výběr dodavatele 210 pásových bojových vozidel pěchoty, jimiž armáda nahradí dosluhující BVP-2, provázejí otazníky a kritika ze strany odborné veřejnosti i politiků kvůli nejasným či překvapivým zadávacím kritériím, špatné komunikaci s Výborem pro obranu, a přitáhl také pozornost Transparency International. Náčelník generálního štábu generál Opata dnes ve videu publikovaném na facebookovém profilu Armády České republiky vysvětluje, že armáda novou techniku skutečně potřebuje. To ale v zásadě nikdo nezpochybňuje.

V působivě sestříhaném videu je zopakováno, že je ruská technika dnes již morálně zastaralá, že nová BVP jsou nutností pro další rozvoj 7. mechanizované brigády, že byl sestaven tým armádních odborníků, a generál Opata říká, že důležitým sdělením je, že armáda ví, co chce. Tým odborníků seděl a trpělivě plánoval tři roky. Výsledkem má být shoda zohledňující všechna pro a proti. Generál Opata v závěru videa žádá veřejnost o podporu.

Informační hodnota videa není velká a obhajuje v podstatě jen nejobecnější východiska tendru. Je zaměřené pro širokou veřejnost, na níž armáda cílí také ve svém seriálu, v němž se snaží jednotlivé aspekty pořízení pásových BVP vysvětlit, přičemž přirovnává posádku BVP k fotbalové jedenáctce nebo říká, že nechce, aby její operace zastavil porouchaný stěrač. Zmínění kritikové dosavadního průběhu tendru, ať již jde o současné či bývalé poslance, členy Výboru pro obranu, nebo Transparency International nerozporují smysl akvizice, potřebu pořízeních nových vozidel. Z technického hlediska jsou důležité otázky, proč právě osmičlenný výsadek, proč právě osádkovou věž. Protože armádní odpovědi na ně vyřazují jednoho z uchazečů, bojové vozidlo pěchoty Puma, které se stává páteří výzbroje německé mechanizované pěchoty.

Generál Opata a Armáda České republiky působí ve svých prohlášeních rozhodnutě, rozhodně, a opírají se o zkušenosti a volbu vojáků samotných. Jejich hlavním sdělením je, že "vědí, co chtějí" - a my jim to chceme věřit a rádi jim věříme. Jen některým jejich sdělením nerozumíme. Pomineme-li zmíněné posty na facebooku, které možná při hlubším pohledu některé otázky více komplikují než vysvětlují, a několik rozhovorů a článků, zůstává armádní argumentace v obecné rovině. Typickým příkladem je hlavní argument pro osmičelnný výsadek: armáda údajně přijala v 90. letech britskou taktickou doktrínu, a o to dnes opírá své požadavky na BVP. Už ale nevíme, proč přijala právě britskou doktrínu, jestliže armády sousedních států sledují jinou doktrínu. A v rozhovoru pro Český rozhlas generál Opata nedávno řekl: „Dnes je těžké definovat, zda je lepší věž dálkově ovládaná, nebo osádková, v současné době je to padesát na padesát. Technologie jsou však vyvážené a dají se použít obě dvě.“

Připravili jsme na toto téma sérii článků a tématu se budeme dále věnovat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace