Tendr na helikoptéry: Další poslanec proti americkým vrtulníkům. Vláda má oslovit dodavatele z Evropy, míní Luzar

Tendr na helikoptéry: Další poslanec proti americkým vrtulníkům. Vláda má oslovit dodavatele z Evropy, míní Luzar
28 / 06 / 2019, 13:00

V rozhovoru pro Security magazín prohlásil poslanec Leo Luzar (KSČM), že vláda se neměla upínat pouze na americkou nabídku víceúčelových vrtulníků, ale měla oslovit podobným způsobem i potenciální dodavatele z Evropy.

Zakázka na nákup nových vrtulníků je v plném proudu a již nyní je jasné, že ČR nakoupí vrtulníky z USA. Ministerstvo obrany má v plánu podepsat smlouvu s dodavatelem - buď se společností Bell, nebo Sikorsky do konce tohoto roku.

Poslanec a člen Podvýboru pro akvizice Leo Luzar (KSČM) v rozhovoru pro Security magazín řekl, že 12 miliard korun za nové stroje je hodně a souhlasí s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, že je to příliš drahé řešení, i když existují na trhu i levnější varianty. Luzar zmínil v souvislosti s nákupem vrtulníků určitou exkluzivitu, kterou stvrdil premiér Andrej Babiš svou návštěvou v Bílém domě.

Vláda v rámci tendru na dodání nových vrtulníků preferuje přímou dohodu s USA a nepřipouští otevřené výběrové řízení, s čímž má Luzar také problém. ,,Je to nejtransparentnější cesta, ale mnohdy jedna z nejdražších," prohlásil pro Security magazín komunistický poslanec. Dodal, že může docházet k ,,umělému navyšování" ceny jako například v případě letounů Gripen.

,,Chybí mi také to, že nikdo z odpovědných činitelů neřekne, zda nabídka odpovídá či odpovídá požadavkům armády, ministerstvo obrany by mělo postupovat transparentněji," řekl dále Security magazínu v této souvislosti Luzar.

Podle Luzara měla vláda podobným způsobem jako v případě USA oslovit i další potenciální dodavatele z Evropy. Tito evropští dodavatelé, jmenoval přitom například společnost Leonardo, která se dostala do finále tendru, měli dostat přednost před Američany, pokud budou splněny požadavky armády na stroje. Proto by česká vláda neměla na americkou nabídku přistupovat, uzavírá Luzar.

Tagy článku